Bădăuță a marcat primul gol pentru Șoimii Lipova, egal în testul de la Socodor

După 1-0 cu juniorii mari ai UTA-ei, Șoimii Lipova s-a deplasat la Socodor pentru al doilea test al verii. Aici, vicecampioana județeană a dat o replică bună și a ținut în șah divizionara terță, scor 1-1. Adi Abrudean a început amicalul cu o echipă întinerită, iar asta avea să se cunoască pe teren, unde gazdele au fost mai periculoase. Lucrurile s-au schimbat după pauză, când au intrat jucătorii mai importanți ai Lipovei, iar echipa de Liga a III-a a trecut în avantaj. În minutul 61, Filimon a centrat din stânga și Bădăuță a înscris primul său gol pentru „șoimi”. Socodorul a avut însă reacție, iar Dema a egalat cu o lovitură de cap. Lipova a fost mai periculoasă spre final, dar meciul s-a terminat la egalitate. Echipa de pe valea Mureșului s-a înțeles și cu David Pop, 23 de ani, pentru o revenire în „alb-albastru”.

Adi Abrudean: „O testare bună, ne-am făcut antrenamentul

O testare bună, important e că ne-am făcut antrenamentul. Am vrut să văd toți jucătorii la treabă, la fel ca în primul joc, fiecare a primit minute și m-am putut edifica asupra unor aspecte la care să mai lucrăm. Sunt mulțumit de implicarea băieților, dar din păcate căldura a fost un alt adversar, chiar dacă am jucat dimineață. Am folosit din nou două formule diferite, tocmai pentru a vedea pe toată lumea. Marți s-ar putea să mai aducem un fundaș și atunci lotul va fi definitivat”, a punctat antrenorul Lipovei, Adrian Abrudean.

Cum a arătat Lipova în al doilea test estival

Lipova (prima repriză): Iliescu – Nagy, Giosu, A.Popa, Stoin – Brad, Susan, Dobrean, Leric – A.Rusu, Zetu.

Lipova (repriza a doua): Buta – Bârlovean (David Pop II), David Pop I, Giosu, Filimon – Brad, Gavrilă, Sahli, Românu – Modan, Bădăuță.