Avem fotbalişti români în optimile Europa şi Conference League! Rezultatele din baraje

FC Barcelona, Atalanta Bergamo, Glasgow Rangers, Sevilla FC, FC Porto, RB Leipzig, Betis Sevilla şi Sporting Braga s-au calificat, joi seara, în optimile de finală ale Europa League la fotbal. Barcelona a câştigat cu 4-2 la Napoli, după ce meciul din turul barajului pentru optimi se încheiase nedecis, 1-1. Jordi Alba, Frenkie de Jong, Gerard Pique şi Pierre-Emerick Aubameyang au marcat golurile catalanilor, în timp ce pentru gazde au punctat Insigne şi Politano. Atalanta, cu românul Valentin Mihăilă pe teren din minutul 84, s-a impus la scor de forfait (3-0) pe terenul campioanei Greciei, Olympiakos Pireu, după 1-1 la Bergamo. Danezul Maehle şi ucraineanul Malinovski (dublă) au asigurat calificarea echipei italiene. Malinovski a transmis un mesaj împotriva războiului din Ucraina după golurile marcate. Glasgow Rangers, echipa la care joacă românul Ianis Hagi (accidentat), a remizat cu Borussia Dortmund, 2-2, după victoria cu 4-2 din Germania. Fundaşul Tavernier a reuşit dubla pentru campioana Scoţiei, în timp ce pentru Borussia au punctat Bellingham şi Malen.

Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a pierdut la Zagreb, 0-1 cu Dinamo, dar merge mai departe după 3-1 în tur. Şi Betis Sevilla s-a calificat, în urma unei remize acasă cu Zenit Sankt Petersburg, 0-0, după 3-2 în Rusia. Lazio şi FC Porto au terminat nedecis, 2-2, lusitanii mergând mai departe după victoria din tur, cu 2-1. Lazio, la care fundaşul Ştefan Radu a fost titular, a deschis scorul prin Immobile, dar Porto a întors rezultatul graţie golurilor înscrise de Taremi şi Uribe. Cataldi a închis tabela în minutele adiţionale. Radu, care a primit un cartonaş galben în min. 54, a fost schimbat în min. 54.

RB Leipzig a câştigat cu 3-1 la San Sebastian, cu Real Sociedad, după remiza de acasă, 2-2. Sporting Braga a eliminat-o pe Sheriff Tiraspol cu 3-2 la loviturile de departajare, unde gazdele au ratat două, iar campioana Republicii Moldova trei. Scorul după prelungiri a fost 2-0 pentru gazde, la fel ca în tur.

Rezultate:

Dinamo Zagreb – (+) Sevilla FC 1-0
A marcat: Mislav Orsic 65 – penalty.
Cartonaş roşu: Thomas Delaney (Sevilla) 90+1.
În tur: 1-3.

Lazio Roma – (+) FC Porto 2-2
Au marcat: Ciro Immobile 19, Danilo Cataldi 90+5, respectiv Mehdi Taremi 31 – penalty, Mateus Uribe 68.
În tur: 1-2.

Olympiakos Pireu – (+) Atalanta Bergamo 0-3
Au marcat: Joakim Maehle 40, Ruslan Malinovski 66, 69.
În tur: 1-1.

Real Sociedad – (+) RB Leipzig 1-3
Au marcat: Martin Zubimendi 65, respectiv Wili Orban 39, Andre Silva 59, Emil Forsberg 89.
Andre Silva a ratat un penalty în min. 39.
În tur: 2-2.

Napoli – (+) FC Barcelona 2-4
Au marcat: Lorenzo Insigne 23 – penalty, Matteo Politano 87, respectiv Jordi Alba 8, Frenkie de Jong 13, Gerard Pique 45, Pierre-Emerick Aubameyang 59.

(+) Glasgow Rangers – Borussia Dortmund 2-2
Au marcat: James Tavernier 22 – penalty, 57, respectiv Jude Bellingham 31, Donyell Malen 42.
În tur: 4-2.

(+) Real Betis Sevilla – Zenit St. Petersburg 0-0
În tur: 3-2.

(+) Sporting Braga – FC Sheriff Tiraspol 2-0, după prelungiri; 3-2, la loviturile de departajare
Au marcat: Iuri Medeiros 17, Ricardo Horta 43.
În tur: 0-2.

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Europa Conference League, după ce a învins formaţia daneză FC Midtjylland cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a barajului. După 0-1 în Danemarca, PAOK a avut 2-1 la finalul celor 90 de minute şi după prelungiri, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare (regula golurilor marcate în deplasare nu mai este valabilă). Antonio Colak, Sidcley, Stefan Schwab, internaţionalul român Alexandru Mitriţă şi Jasmin Kurtic au transformat pentru vicecampioana Greciei, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Joel Andersson, Nikolas Dyhr şi Victor Lind, după ce şutul lui Maximilian Meyer a fost apărat de Alexandros Paschalakis.

Sparta Praga, fără portarul român Florin Niţă (accidentat), a fost eliminată de Partizan Belgrad, care s-a impus cu 2-1 pe teren propriu, după 1-0 în prima manşă. Olympique Marseille, Leicester City, Bodoe/Glimt şi Slavia Praga au obţinut calificarea în optimi prin victorii duble, PSV Eindhoven merge mai departe după o remiză cu Maccabi Tel Aviv. Vitesse Arnhem a întrecut-o pe Rapid Viena cu 2-0, după 1-2 în tur.

Rezultate:

(+) Bodoe/Glimt – Celtic Glasgow 2-0
Au marcat: Ola Solbakken 9, Hugo Vetlesen 69.
În tur: 3-1.

Maccabi Tel Aviv – (+) PSV Eindhoven 1-1
Au marcat: Enric Saborit 90+1, respectiv Yorbe Vertessen 84.
În tur: 0-1.

(+) Partizan Belgrad – Sparta Praga 2-1
Au marcat: Ricardo Gomes 7, 24, respectiv Adam Hlozek 85.
În tur: 1-0.

Qarabag FK – (+) Olympique Marseille 0-3
Au marcat: Pape Gueye 12, Matteo Guendouzi 77, Konrad de la Fuente 90+2.

Randers FC – (+) Leicester City 1-3
Au marcat: Stephen Odey 84, respectiv Harvey Barnes 2, James Maddison 70, 74.
În tur: 1-4.

(+) PAOK Salonic – FC Midtjylland 2-1, după prelungiri; 5-3, la loviturile de departajare
Au marcat: Andrija Zivkovic 20, Vieirinha 26, respectiv Daniel Hoeegh 80.

(+) Slavia Praga – Fenerbahce Istanbul 3-2
Au marcat: Ivan Schranz 19, Collins Sor 27, 63, respectiv Mert Hakan Yandaş 39, Mergim Berisha 90.

(+) Vitesse Arnhem – Rapid Viena 2-0
Au marcat: Adrian Grbic 3, Matus Bero 19.