Spurs, ce revenire! Finală britanică în Champions League

Tottenham Hotspur s-a calificat incredibil în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Ajax Amsterdam cu scorul de 3-2, printr-un gol înscris în minutele adiţionale, în manşa a doua a semifinalelor.

Tottenham, ca şi Liverpool în prima semifinală, a avut o revenire istorică la Johan Cruijff Arena, după 0-1 în meciul tur şi 0-2 la pauză. Ajax, care le-a eliminat pe Real Madrid, deţinătoarea trofeului, şi pe Juventus Torino, a condus prin golurile marcate de Matthijs de Ligt (5), Hakim Ziyech (35), însă londonezii au reuşit o repriză secundă de excepţie, marcând de trei ori prin brazilianul Lucas Moura (55, 59, 90+6).

În finala programată pe 1 iunie, la Madrid, pe Wanda Metropolitano, Tottenham o va întâlni pe Liverpool, care a reuşit şi ea o revenire istorică în faţa Barcelonei, câştigând marţi seara cu 4-0 pe Anfield, după 0-3 pe Camp Nou.

Pentru Tottenham va fi prima finală de Champions League din istoria sa. Va fi a doua finală engleză din istoria competiţiei, după cea din 2008, când s-au înfruntat Manchester United şi Chelsea.