Au sperat degeaba! Sepsi s-a impus în derby-ul cu Constanța și FCC UAV e favorită la…bronz

În ultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale Getica 95 de baschet feminin, campioana Sepsi Sfântu Gheorghe și-a valorificat aseară avantajul terenului propriu în fața liderului CSM CSU Constanța și va intra în play-off de pe locul 2. FCC UAV Arad era direct interesată de rezultatul derby-ului din Secuime, căci în cazul unei victorii a formației oaspete, făcea rocadă cu Sepsi pe locul secund, având un surprinzător avantaj la „directe” cu covăsnencele! Nu a fost însă cazul, astfel că victoria de etapa trecută de la Arad, 63-47, a avut impact zero în clasament, fiind doar o injecție de încredere în perspectiva semifinale cu Sepsi. Astfel, galben-albastrele” vor avea o misiune mult mai grea în penultimul act, fiind greu de crezut că le va mai putea „păcăli” pe rivale, mai ales că acestea au, datorită clasării superioare și atuul terenului propriu, dar și al unui lot mai valoros. Revenind la derby-ul de ieri, Sepsi s-a impus destul de clar, 79-70 (25-19, 17-17, 24-12, 13-22), profitând și de relaxarea echipei din Constanța, sigură de locul 1 înainte de play-off chiar și cu eșec. Mai sunt de jucat două meciuri din ultima etapă a sezonului regulat, dar Aradul își cunoaște deja adversara din sferturile play-off-ului LNBF.

Nicio surpriză la final de sezon regulat: FCC UAV încheie pe locul 3

FCC UAV va întâlni Rapidul pe 16 martie la Arad, pe 20 martie la București și, dacă mai e nevoie și de meciul trei, se va juca din nou în Polivalenta arădeană pe 24 martie. Va fi însă probabil o formalitate pentru arădence să ajungă în semifinale. În rest, celelalte dueluri din sferturi sunt: CSM CSU Constanța – CSM Târgu Mureș, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CSU Olimpia Brașov și CS Municipal Târgoviște – CS Universitatea Cluj. FCC UAV Arad încheie sezonul regulat al LNBF cu 25 de puncte, bilanț de 11 victorii și 3 înfrângeri, în spatele rivalelor din Constanța, 27 de puncte și Sfântu Gheorghe, 26.