Au defilat şi cu Rapidul! FCC Baschet UAV Arad îşi continuă startul bun de sezon

FCC Baschet UAV Arad a defilat astăzi la Bucureşti, cu Rapid, în etapa a doua a Ligii Naţionale. Aşa cum preconizam, “galben-albastrele” nu au avut nici un fel de emoţie cu feroviarele, surclasate şi în runda inaugurală de CSM Alexandria. Echipa pregătită de Jose Araujo s-a impus clar, scor 86-46, pe sferturi: 30-13, 16-20, 27-10, 13-3. La prima pauză tabela arăta deja o diferenţă de 17 puncte, dar gazdele reuşeau suprinzător să câştige sfertul doi, pentru un 46-33 în favoarea Aradului la pauza mare. Fără să facă un meci strălucit, Hadzovic şi colegele sale au alternat momentele bune cu greșelile, dar chiar şi aşa s-au distanţat constant pe tabelă, la ultima pauză scorul luând deja proporţii, 73-43. Araujo a oferit minute tuturor jucătoarelor pe care le-a avut la dispoziție, singura absentă fiind din nou americanca Lewis, accidentată.

Americanca Keys, coşghetera Aradului. Urmează duelul cu Sirius

Andreona Keys a fost coșghetera partidei, cu 28 de puncte, secondată de: Vitulova 13, Akathiotou 12, Hadzovic 10 puncte, Mîrne Nagy 10, Manea 8 și Ghiță 5. Au mai jucat Vați, Rotariu și Ciorban. La Rapid s-a remarcat veterana Flori Stănici (Diaconu), cu 24 de puncte. Pentru FCC Baschet UAV Arad urmează o partidă pe teren propriu săptămâna viitoare, cu BC Sirius Târgu Mureș. “Galben-albastrele” au victorii pe linie până acum, două în primul tur din Cupă, cu KSE Târgu Secuiesc şi cele două din campionat, cu Olimpia Braşov şi Rapid.