Atletul Nicolae Coman, de la CSU Arad, va alerga la Campionatele Balcanice din Turcia

Medaliat cu aur în proba de 1500 de metri, în cadrul Campionatelor Internaționale de atletism ale României de la Craiova, cu cel mai bun rezultat al său din acest sezon, 3:43.56, atletul Nicolae Coman (foto centru), dublă legitimare CS Universitatea Arad – CSM Craiova, a fost convocat de Federație să participe la Campionatele Balcanice de seniori, de la Izmir (Turcia).

Competiția se va desfășura în acest weekend (25-26 mai), iar Coman va alerga în probele de 800 și 1500 de metri. CSU Arad, prin antrenorul Gabriel Boga, anunță că și celălalt medaliat cu aur al CSU Arad de la Internaționale, Răzvan Vidrea, a obținut cel mai bun rezultat personal al sezonului în proba de 800 de metri, 1:51.70.

De asemenea, sportivul Adelin Pop a ocupat locul 5 în aceeași probă, tot cu un season best, 1:53.74. Dacă Coman se pregătește de Balcanice, ceilalți atleți ai clubului universitar se antrenează pentru Campionatele Naționale de seniori, ce vor avea loc la sfârșitul lunii viitoare, la Cluj-Napoca.