ATLETUL ARADEAN SORIN MINERAN ESTE CAMPION NATIONAL LA MARATON

Sorin Mîneran, atlet cu dublă legitimare CSM Arad – ACS Run For Agro, a devenit în week-end campion naţional la maraton, titlu obţinut într-una dintre cele mai dificile probe ale atletismului. Arădeanul a încheiat cursa de la Bucureşti, care s-a întins pe o distanță de 42,195 kilometri, cu timpul de 2:35:36, fiind urmat pe podium de Ştefan Lupulescu (Pandurii Tg. Jiu, 2:35:59) şi Gheorghe Surlea (Steaua, 2:36:49). La startul Campionatului Naţional de Maraton s-au aliniat 74 de atleţi, dintre care 22 de fete şi 52 de băieţi, reprezentând 21 de cluburi. Specialist al acestei probe, Mîneran câştigă pentru a doua oară la rând titlul naţional. Atletul arădean a contribuit şi la clasarea celor de la ASC Run For Agro pe locul trei în clasamentul pe echipe.

Traseul a fost ceva mai greu decât la ediţia precedentă, în sensul că a fost schimbat şi am avut şi pantă, cu întoarceri şi la 180 de grade. Nu m-am dus acolo să alerg, ci să îmi apăr titlul naţional, am câştigat maratonul pentru a doua oară la rând, iar de asta sunt mândru. Am terminat pe locul cinci la open, pentru că în paralel s-a desfăşurat şi Maratonul Internaţional. Sunt mulţumit de timpul scos, în acest an am pregătit în special maratonul. Pe termen lung îmi propun calificarea la Jocurile Olimpice”, ne-a declarat Sorin Mîneran.

Sursă foto: facebook