ATLETUL ARADEAN ANDREI GAG, DUBLU MEDALIAT CU ARGINT LA INTERNATIONALELE ROMANIEI

A 59-a ediţie a Campionatelor Internaţionale de atletism ale României s-a desfăşurat pe Cluj Arena, cu participarea a 184 de atleţi din 10 ţări. Printre competitori s-au numărat şi atleţii de la CSM Arad Andrei Gag şi Raul Rusu, care au concurat la disc şi greutate, respectiv suliţă. Aflat în primul an de seniorat, Gag a aruncat discul la 58.29 metri, fiind depășit doar de către turcul Ercument Olgundeniz, 59,77 metri, iar greutatea la 19.31 metri, primul fiind bulgarul Georgi Ivanov, 20.24 metri. În urma acestor rezultate, elevul lui Ioan Oprea a cucerit medalii de argint în ambele probe, făcând o repetiţie excelentă înaintea Campionatelor Europene.

În primul rând vreau să felicit organizarea, care a fost impecabilă. Andrei a aruncat din prima în jur de 20 de metri la greutate, dar aruncarea a fost depăşită. La disc a fost un rezultat bunicel, dar sperăm ca la următoarele competiţii să fie mai bine. Urmează Cupa Europei şi Campionatele Europene, practic cele mai importante competiţii”, ne-a declarat antrenorul sportivului, Ioan Oprea. La aruncarea suliței, Raul Rusu, antrenor Constantin Miclea, s-a clasat pe un onorabil loc 5, cu rezultatul de 68.04 metri. Pentru atletul arădean urmează Campionatul Mondial din luna iulie, programat în SUA, unde vizează o clasare pe podium.