Atleții români s-au clasat pe cinci, la Jocurile Europene. „Studentul” Coman a fost și el la start

România s-a clasat pe locul al cincilea la Campionatele Europene de atletism pe echipe, Divizia 2, după trei zile de întreceri, în cadrul Jocurilor Europene de la Cracovia – Malopolska. România, care avea ca obiectiv promovarea în eşalonul de elită, a totalizat 344 de puncte, fiind devansată de Ungaria, 456,50 puncte, Ucraina, 435,50 puncte, Lituania, 372,50 puncte, şi Slovenia, 372 puncte. Primele trei echipe au promovat în Divizia 1. Joi, Claudia Mihaela Bobocea a adus singura victorie a echipei României, la 1.500 m, cu timpul de 4 min 08 sec 68/100. Tricolorii au reuşit trei clasări pe locul al doilea, prin Alina Rotaru-Kottmann la săritura în lungime (6,63 m), Daniela Stanciu la săritura în înălţime (1,94 m) şi ştafeta mixtă de 4×400 m (Mihai Sorin Dringo, Elena Mirela Lavric, Robert Parge, Andrea Miklos – 3 min 14 sec 83/100 – season best). Miercuri, cel mai bun rezultat a fost obţinut de Alin Ionuţ Anton, locul 3 la 110 m garduri (13 sec 80/100).

Naționala tricoloră a ratat promovarea în eșalonul de elită, Coman s-a clasat pe 9

Marţi, atleţii români au obţinut două victorii, prin campioana europeană en titre Bianca Florentina Ghelber, la aruncarea ciocanului (72,97 metri), şi Andrea Miklos la 400 m (50 sec 67/100 – cea mai bună performanţă personală). Mihai Sorin Dringo a fost al treilea al 400 m (45 sec 76/100). La start s-a aflat și Nicolae Marian Coman (foto), dublă legitimare CS Universitatea Arad – CSM Craiova, clasat pe locul 9 la 1.500 m (3 min 46 sec 09/100), iar Vlad Dulcescu a ocupat aceeaşi poziţie la 400 m garduri (52 sec 10/100). România a participat cu 38 de sportivi la întrecerile de atletism (18 feminin, 20 masculin). (agerpres)