Atleții de la CS Universitatea Arad și-au luat viteză în noul sezon național indoor

La sfârșit de ianuarie s-a desfășurat la București prima etapă a Campionatelor Naționale de atletism indoor, rezervate categoriilor juniori, tineret și seniori. La această competiție, sportivii de la CS Universitatea Arad, pregătiți de Gabriel Boga, au obținut rezultate notabile, după cum urmează: Răzvan Vidrea a fost primul în proba de 1500 de metri, cu un nou record personal, 3:53.87, în timp ce noul atlet legitimat de clubul universitar, Adelin Pop (foto) a fost al treilea la categoria seniori și de două ori pe locul doi, la categoriile juniori și tineret, tot în proba de 1500 de metri. Nicolae Marian Coman s-a numărat și el printre remarcați, locul trei în proba de 800 metri, Adelin Pop bifând un loc 1 la juniori, locul 2 la tineret și locul 3 la seniori în aceeași probă, tot cu record personal, 1:54.04.

Clasări fruntașe și recorduri personale: Adelin Pop și Maria Florea, noi achiziții!

În fine, Alexandru Zatic s-a clasat pe locul 3 în proba de 200 de metri, la categoria seniori. În ultimul weekend al lunii trecute a fost programată și Cupa RMA, o competiție devenită deja tradițională ce s-a desfășurat în Sala „Ioan Soter” din cadrul CSNB București, unde noua sportiva a clubului condus de Ovidiu Serban, Maria Claudia Florea, a cucerit aurul în proba de 800 metri și argintul în proba de 1500 metri la categoria seniori, tot la această competiție Nicolae Coman alegându-se și el cu aurul, în proba de 3000 metri. Noile achiziții, Adelin Pop și Claudia Florea, au dublă legitimare SCM Deva – CSU Arad. (Foto: facebook)