Atleții cluburilor arădene au obținut o salbă de medalii la Cupa României (FOTO)

În weekend, stadionul “Nicolae Mărăşescu” din Craiova a adunat aproximativ 250 de atleți pentru Cupa României la atletism rezervată seniorilor și juniorilor U20. Arădenii de la CSU, CSM și CSȘ Gloria s-au remarcat din nou, cu o serie de medalii strălucitoare. Aruncătoarea Vanessa Oriaku a cucerit aurul la suliță, la ambele categorii de vârstă, cu o performanță de 42.32 metri. Apoi, în competiția rezervată sportivilor U20, Mihai Motorca (dublă legitimare CSS “Gloria” Arad-CSM Arad) a reușit să cucerească medalia de argint în proba de aruncarea discului, cu o performanță de 51.51m. Tot la U20, Leonardo Igreț și-a îmbunătățit recordul personal (11.24s) la 100 de metri și s-a ales cu bronzul, în timp ce la 200 de metri a reușit să obțină locul 4 (23.06s). Antrenor în cadrul secției de atletism a CSȘ-ului, dar și sportiv legitimat la CSM Arad și CS Atleții Arădeni, Denis Both a pus mâna pe medalia de argint la aruncarea suliței la seniori, cu performanța de 72.27 metri. În aceeași probă, dar la categoria juniori mari (U20), Andrei Severin (legitimat la CSM Arad și CS Atleții Arădeni) s-a clasat pe locul 2, cu 60.29 metri, rezultat cu care a obținut locul 5 la seniori. Alături de Both, sportivii de la CSȘ Gloria sunt pregătiți de Constantin Miclea, care e antrenor și la CSM Arad și Zoltan Szabo.

Aur pentru Oriaku, Coman, Florea și Pop, ștafeta CSU Arad – medaliată cu argint

Rezultatele excelente au obținut și atleții de la CS Universitatea Arad, pregătiți de antrenorul Gabriel Boga. La seniori, Maria Claudia Florea (foto principal, dublă legitimare cu SCM Deva) a fost prima la 5000 de metri, cucerind aurul și s-a ales cu argint la 800 și 1500 de metri. Nicolae Coman (dublă legitimare cu CSM Craiova) și Răzvan Vidrea (dublă legitimare cu CSM Craiova) au luat aurul la 1500, respectiv 800 de metri, Adelin Pop (dublă cu SCM Deva) a luat aur la 800 de metri, categoria U20 și locul 4 la seniori în aceeași probă, Alexandru Zatic s-a clasat pe 4 la 200 de metri și pe 11 la 100 de metri, iar Adrian Bondoc a fost pe 9 la 400 de metri și pe 12 la 200 de metri. În premieră, CS Universitatea Arad a avut ștafetă masculină, medaliată cu argint la 4×400 de metri masculin, formată din Alexandru Zatic, Adelin Pop, Adrian Bondoc și Răzvan Vidrea.