Atletico Madrid şi Benfica merg mai departe, în Liga Campionilor

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester United cu scorul de 1-0 (1-0), marţi seara, chiar pe Old Trafford, în manşa secundă a optimilor de finală. După 1-1 pe Metropolitano, Atletico s-a impus pe ”Teatrul viselor” prin golul lui Renan Lodi (41), din centrarea lui Antoine Griezmann, însă faza a fost precedată de un fault nesancţionat la Fred. United nu a mai atins faza sferturilor de finală în Champions League din 2019. ”Diavolii roşii” veneau după opt meciuri fără înfrângere în faţa echipelor spaniole (cinci victorii, trei egaluri), excluzând loviturile de departajare. Atletico se află pentru a 11-a oară în sferturile de finală ale competiţiei.

Benfica Lisabona s-a calificat surprinzător în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Ajax cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la Amsterdam. ”Vulturii” au dat lovitura pe finalul partidei de pe ”Johan Cruijff ArenA”, prin atacantul uruguayan Darwin Nunez (77), cu o lovitură de cap, devansându-l pe portarul camerunez Andre Onana. Ajax a condus cu 2-0 în tur la Lisabona, meciul încheindu-se la egalitate, 2-2. ”Lăncierii” au dominat categoric meciul retur, dar au fost lipsiţi de precizie în faţa porţii. (agerpres)