ATLETICO E PRIMA FINALISTĂ A LIGII. AZI SE JOACA REAL-CITY

Atletico Madrid este prima finalistă a Ligii Campionilor. Spaniolii au obţinut biletele pentru ultimul act graţie golului marcat în deplasare (2-1 pentru Bayern în această seară, după ce în tur ibericii se impuseseră cu 1-0). Au marcat Alonso 31′ şi Lewandowski 74′ pentru nemţi, repsectiv Griezmann 54′, pentru spanioli.

După trei semifinale la rând pierdute (două dintre ele cu Bayern), Guardiola spera să spargă gheaţa şi să părăsească gigantul bavarez după cucerirea celui mai prestigios trofeu. Soarta a făcut ca în faţă să îi fie Simeone, omul care face minuni pe banca lui Atletico.

Probabil soarta meciului s-a decis în minutul 34, când Muller a ratat un penalty, la scorul de 1-0, în prima parte oaspeţii părând că nu fac faţă presiunii constante venite spre poarta lui Oblak. Atletico a reuşit în primele 45 de minute doar 51 de pase complete, în timp ce Bayern a avut în dreptul ei la acest capitol un număr format din trei cifre: 277 Bayern (doar Lahm a reuşit 45 de pase complete, iar posesia a fost covârşitoare în favoarea lui Vidal&Co 71%-29%).

La pauză Simeone a mutat extrem de inspirat, trimiţându-l pe Ferreira Carrasco în locul lui Augosto Fernandez, iar acest lucru a schimbat în mare măsură faţa jocului. Atletico a interpretat aceeaşi partitură, însă tranziţia s-a realizat cu totul altfel, Bayern având mari emoţii pe fază defensivă. Griezmann a finalizat superb o pasă excelentă a lui Torres (aflat la primul assist în Ligă pentru Atletico), însă Bayern a părut că are forţa să revină. Lewandowski a ieşit în sfârşit la rampă şi a înscris cu capul, la o minge aşezată perefect de Vidal.

Nicio echipă nu a învins pe Atletico la două goluri diferenţă în cele 53 de partide jucate de „los colchoneros” în acest sezon, dar statisticile păreau că sunt făcute să fie spulberate. Finalul a fost unul de infarct, mai ales că Torres a ratat şansa să închidă meciul în minutul 84, când l-a luat la ţintă pe Neuer dintr-un penalty eronat acordat (a fost pentru prima oară în istorie când se ratează două penalty-uri într-o semifinală de Liga Campionilor).

În cele din urmă, după 5 minute de prelungiri, Atletico a rezistat ultimelor asalturi nemţeşti şi s-a calificat în a treia finală de Cupă/Liga Campionilor (după 1974 şi 2014). De partea cealaltă, pentru al 3-lea sezon consecutiv Bayern e eliminată în semifinalele Ligii de o echipă spaniolă.

Miercuri, de la 21:45, va avea loc a doua semifinală: Real Madrid – Manchester City. În turul din Anglia scorul a fost egal, 0-0.

Sursă: digisport.ro