Atletico Arad s-a calificat la turneul final al Ligii Elitelor U15, unde va lupta pentru un loc în finală cu FCSB

Turneul semifinal de la Arad, contând pentru Liga Elitelor a juniorilor Under 15, s-a terminat cu bine pentru fotbaliştii de la Atletico 2007. Elevii antrenați de Adrian Petruț și Viorel Erdei au pierdut cu Universitatea Craiova, chiar în meciul de debut, 1-3, dar apoi au câştigat 2-0, cu Poli Timișoara și 8-2, marţi, cu Gloria Tăuții Măgheruș, Cîmpan şi Stanciu marcând fiecare de patru ori! Atletico i-a avut în teren pe: R.Rusu – Marinescu (Groza), Dragoș, Șiclovan (Ștef) – Indreica (Crainic), M. Salka (Calotă), M. Rusu, Măgulean – Felea, Câmpan (Tăutan), Stanciu. Totuşi, arădenii depindeau de rezultatul ultimului meci al turneului, când Poli Timișoara nu avea voie să bată la scor mare şi la două goluri diferență Universitatea Craiova. A fost 2-1 pentru Poli Timișoara, insuficient pentru trupa de pe Bega să meargă mai departe. Pe locul doi după turneul semifinal de la Arad, cei de la Atletico Arad U15 au ajuns într-o companie selectă la turneul final.

Programul semifinalelor, de la Bucureşti

Acolo mai sunt calificate alte trei echipe de top din fotbalul juvenil: FCSB, Farul Constanța și Universitatea Craiova. Se știe și programul meciurilor din semifinale, programate în Capitală: FCSB – Atletico Arad (24 mai, ora 10) și Farul Universitatea Craiova (ora 12). A doua zi, adică pe 25 mai, la ora 10, este finala mică, iar două ore mai târziu, marea finală. Bucureștenii de la FCSB, adversarii „galben-negrilor” de pe Mureş în careul de aşi, au câștigat competiția de la Ovidiu, cu 9 puncte din tot atâtea posibile și 14-2 golaveraj.