Atleta Vanessa Oriaku, campioană naţională şi la U20! Andrei Severin a luat bronzul

Atleții arădeni au obținut două medalii la finala Campionatului Național Under 20, de la Pitești. Vannessa Oriaku a devenit campioană naţională la aruncarea suliţei, cu peste zece metri avans de a doua clasată, Andrei Severin a luat bronzul tot la aruncarea suliţei, iar Mihai Motorca a încheiat pe patru în proba de aruncarea discului. Oriaku – dublă legitimare CSŞ Gloria Arad şi CS Universitatea Arad, care în acest an a dominat şi întrecerea naţională la categoria U18, luând şi acolo aurul, a fost dominatoare la U20, câştigând concursul la pas, cu 45,37 de metri. Andrei Severin, campionul național la tineret, a încheiat pe trei la aruncarea suliței în finala CN U20.

Aruncătorul de la CSȘ Gloria Arad și CSM Arad a avut un rezultat de 54,64 de metri. Mihai Motorca n-a fost nici el departe de o medalie la aruncarea discului. Campionul național al probei la U16 și U18 a terminat pe locul patru în finala CN U20, unde a luptat cu sportivi cu trei sau patru ani mai mari ca el. Reprezentantul CSȘ Gloria Arad și CSM Arad a aruncat discul la 46,36 de metri. Atleţii arădeni sunt pregătiţi de profesorul Constantin Miclea.