Atleta Vanessa Oriaku a luat bronzul balcanic la nivel de cadete

2021 este un an de graţie pentru talentata atletă Vanessa Oriaku, dublă legitimare CSŞ Gloria Arad – CS Universitatea Arad. La doar 16 ani, sportiva pregătită de profesorul Constantin Miclea a făcut furori şi la Campionatele Balcanice rezervate cadeţilor, categoria U18, desfăşurate în weekend la Kraljevo (Serbia), unde a obţinut medalia de bronz. Cu 50,06 metri, Oriaku a urcat pe podium în proba de aruncarea suliţei, confirmând rezultatele excelente de pe plan intern obţinute în acest an. Ea a fost depăşită doar de o sârboaică şi o croată. Reprezentanta gazdelor, Adriana Vilagos, a dominat categoric întrecerea, stabilind un nou record mondial la categoria U18 după ce a aruncat 70,10 metri la penultima încercare!

Sârboaica Adriana Vilagos a stabilit record mondial!

Croata Laura Zeravica a fost a doua, cu 50,21 metri, rezultat reuşit la ultima încercare. Atleta este campioană naţională la categoriile U18 şi U20, medaliată cu bronz naţional la nivel de senioare şi cu argint la Campionatele Internaţionale ale României, dar şi dublă medaliată cu aur la Cupa României, junioare şi tineret şi cu argint la senioare!