Atleta Mădălina Florea, bronz european cu echipa României

În formula Ancuța Bobocel, Roxana Bârcă, Cristina Negru, Paula Todoran, Andreea Alina Piscu și Monica Mădălina Florea, ultima enumerată fiind legitimată la CS Universitatea Arad, reprezentativa României a cucerit medalia de bronz în cadrul Campionatelor Europene de cros din Italia. Titlul continental a revenit Turciei, pe locul secund clasându-se Marea Britanie.

În clasamentul individual, Bobocel s-a clasat pe locul 4 la senioare, în timp ce Florea a încheiat pe locul 63, 71 de atlete din cele 73 înscrise încheind competiția. Mădălina Florea, 23 de ani, are dublă legitimare, CS UAV Arad și CAM Sighișoara, în proba de cros fiind vicecampioană națională. Atleta clubului universitar arădean s-a mai remarcat în acest an, pe plan internaţional şi cu locul 7 ocupat la Campionatul European din Olanda, în cursa de semimaraton și cu locul 5 în proba pe echipe.