Atleta Denise Bejan a câștigat prima etapă a Campionatului Național de Pentatlon

Sâmbătă, s-a desfășurat, la București, prima etapă a Campionatului Național de Probe Combinate Indoor Pentatlon. Printre participante s-a numărat și tânăra Denise Nicole Bejan (13 ani), legitimată la CS Universitatea Arad, care s-a clasat pe prima poziție. În urma acestui rezultat, talentata atletă a clubului universitar condus de Ovidiu Șerban este ca și calificată pentru marea finală ce va avea loc în luna martie. Performanța reușită de Bejan este cu atât mai importantă, cu cât ea a concurat cu adversare mai mari cu un an sau chiar doi mai mari decât ea, la categoria de vârstă U16.

Arădeanca a acumulat un total de 2861 de puncte, cu 88 mai multe decât sportiva clasată pe 2, Diana Maria Ciuculan (14 ani, CSȘ 4 București). Considerată o speranță a atletismului românesc, Denise Nicole Bejan a fost pregătită ani de-a rândul de Olivia Brosovszki. Din luna septembrie a anului trecut este antrenată de către Gabriel Gui, fost campion național la săritura în lungime.