Astra s-a calificat în turul trei din Europa League

Astra s-a calificat în turul III preliminar al Europa League după 0-0 în Azerbaidjan şi 3-1 la general cu Zira.

Cu avantajul succesului din tur, elevii lui Edi Iordănescu au ratat cele mai mari ocazii din prima repriză – Nicoară, în două rânduri şi Belu n-au reuşit să-l învingă pe Nazirov.

Repriza secundă a adus două şanse şi pentru gazde, însă Iliev a fost la post.

După ce a eliminat echipa fostului stelist Gabi Matei, Astra se va duela pentru un loc în play-off cu Oleksandriya – turul va avea loc joi la Giurgiu, iar manşa secundă pe 3 august, în Ucraina.

Cea mai mare surpriză din turul al doilea preliminar al Europa League a reprezentat-o eliminarea lui Galatasaray de către suedezii de la Ostersunds FK. După 2-0 pe teren propriu, scandinavii au remizat pe terenul turcilor, 1-1, asta după ce au deschis scorul prin Nouri, din penalty, în minutul 60.

Sursă: digisport.ro