Argeşul i-a stricat Centenarul lui Poli, Voluntari merge şi ea în semifinalele Cupei

FC Argeş s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de liga a doua Politehnica Timişoara cu 5-4, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare, într-un meci din sferturi în care scorul a fost egal, 0-0, la finalul celor 90 de minute, dar şi după prelungiri. Ahmed Said, Alexandru Işfan şi Jafar Arias au ratat cele mai mari ocazii ale oaspeţilor, în timp ce Poli a fost aproape de gol prin Adrian Zaluschi. La loviturile de departajare, argeşenii au transformat fără greşeală prin Iasmin Latovlevici, Alexandru Işfan, Jafar Arias, Diogo Viana şi Kehinde Fatai. Pentru bănăţeni au înscris din punctul cu var Adrian Zaluschi, Rareş Lazăr, Rareş Lazăr şi Cosmin Bîrnoi, iar Claudiu Pamfile a ratat (bară). Poli împlineşte 100 de ani de existenţă iar sărbătoarea Centenarului se dorea încununată cu o performanţă.

Fără divizionare secunde, în penultimul act

FC Argeş este a treia echipă calificată în semifinale, după Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC Voluntari. FC Voluntari s-a calificat în penultimul act după ce a învins formaţia de ligă secundă FC Buzău, cu scorul de 1-0 (0-0), în deplasare. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Cosmin Achim (56 – penalty), după un fault comis de Daniel Vîrtej la Lorand Fulop. Careul de aşi va fi completat astăzi, de partida dintre ACSO Filiaşi şi Universitatea Craiova (Stadion ”Ion Oblemenco” – Craiova, 20:30).