Argentina a cucerit al treilea său titlu mondial, după o finală epică cu Franța!

Selecţionata Argentinei a cucerit al treilea său titlu mondial după ce a învins Franţa cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, duminică seara, în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, în care scorul a fost egal, 3-3 (2-0, 2-2), la capătul prelungirilor, pe Lusail Stadium din Al Daayen. Echipa Albiceleste şi-a trecut în palmares astfel al treilea său titlu mondial, după cele obţinute în 1978 şi 1986.  Finala a fost un meci care i-a dus pe fanii din ambele tabere, de la extaz la agonie şi înapoi, în cele din urmă având de câştig sud-americanii.  Lionel Messi (23 – penalty, 109) şi Angel Di Maria (36) au marcat pentru Argentina, în timp ce fenomenalul Kylian Mbappe a înscris toate golurile Franţei (80 – penalty, 81, 118 – penalty). Franţa putea câştiga trofeul, dar Kolo Muani a ratat două mari ocazii în ultimele minute de joc. În minutul 120, portarul Emiliano Martinez a salvat incredibil şutul lui Kolo Muani, în situaţie de unu la unu! La loviturile de departajare, Messi, Dybala, Paredes şi Montiel au fost cei care au adus trofeul aproape, de la francezi marcând Mbappe şi Kolo Mouani, în timp ce Coman şi Tchouameni au ratat.

Mbappe și Messi au fost la înălțime, în una din cele mai frumoase finale din istorie

Argentina a jucat a şasea sa finală de Cupă Mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014. Selecţionata Albiceleste a pierdut doar un meci din ultimele 43 jucate, 1-2 cu Arabia Saudită în partida sa de debut în Qatar, având 29 de victorii şi 13 egaluri. Căpitanul echipei Argentinei, Lionel Messi, a jucat a doua sa finală de Cupă Mondială, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei (0-1, după prelungiri). Pentru Franţa a fost a doua finală mondială pierdută, după cea din 2006, când s-a înclinat în faţa Italiei, tot la loviturile de departajare. Franţa a ratat şansa de a deveni a treia echipă care câştigă două titluri consecutive, după Italia (1934, 1938) şi Brazilia (1958, 1962). Kylian Mbappe (23 ani) s-a consolat cu trofeul de golgheter al Cupei Mondiale, având opt goluri marcate la ediţia din Qatar. Messi a stabilit recordul de prezenţe la Cupa Mondială, 26, după ce l-a depăşit pe germanul Lothar Matthaeus.