Arbitru lovit și meci întrerupt în barajul Socodorului! Arădenii sunt ca și promovați în Liga a III-a

CS Socodor va câștiga la „masa verde” meciul tur al barajului de promovare în Liga a III-a contra Recoltei Dănceu. Arbitrul Vasile Buzea din Giurgiu a fluierat finalul primei manșe, disputate astăzi pe terenul mehedințenilor, în minutul 49, la scorul 0-2, după ce a fost lovit de Daniel Ciobanu, fotbalist al echipei gazdă! Fundașul celor din Dănceu a fost eliminat pentru două cartonașe galbene și i-a aplicat o palmă peste față „centralului”. Situația a degenerat, s-a creat un meleu, iar un civil a pătruns pe teren și a aruncat cu apă pe arbitrul Buzea, care a și fost îmbrâncit de alți jucători. În mod normal, pe cei de la Dănceu îi așteaptă amenzi mari și suspendări. Până și prezența celor de la Recolta la meciul retur, de săptămâna viitoare, este incertă. Prima repriză a aparținut echipei arădene. După o primă ocazie ratată de Șulea, Dumitru Copil a deschis scorul cu un șut imparabil sub transversală de la 12 metri, în minutul 7.

Copil și Dema, marcatori. Socodorul va câștiga la „masa verde”!

Același Copil și Pirtea au mai irosit două șanse mari, pentru ca pe finalul primei părți să se consemneze prima eliminare din tabăra gazdelor, Făiniși primind al doilea cartonaș galben în minutul 39. Socodorul și-a dublat avantajul în minutul 47 prin Florin Dema, fază la care a fost și faultat de Ciobanu, iar de aici a rezultat eliminarea și furia fotbalistului de la Recolta. CS Socodor, campioana Ligii 4 Arad, a jucat în formula: Sîrb – Ciornei, Gherheș, Pele, Țoca – Turcuș, Dema – Copil, Al. Lezeu, Pirtea – Șulea. Antrenor este Tibor Darasz. Socodorul va câștiga la „masa verde” cu 3-0 și este ca și promovată în Liga a III-a, alăturându-se celorlaltor formații din C8, Șoimii Lipova, Crișul Chișineu Criș și Progresul Pecica. (foto: Saptamana mehedinteana, facebook)