Guvernul a prezentat simularea reducerii posturilor ocupate din administrația locală, măsură încadrată în planul de austeritate la nivel național. În timp ce media la nivelul țării este de aproximativ 10%, județul Arad se află printre cele mai puțin afectate, cu doar -5%.
Astfel, Aradul se situează alături de Bihor (-2%) și Tulcea (-4%) în topul județelor unde impactul este redus, sub jumătate față de media națională. La polul opus, reducerile cele mai mari vor fi în județele Galați (-17%), Sălaj (-16%), Mehedinți (-15%), Vrancea (-14%) și Buzău (-14%).
Conform simulării publicate de Guvern, măsura urmărește eficientizarea cheltuielilor administrative și reducerea deficitului bugetar. Totuși, impactul diferă semnificativ de la un județ la altul, în funcție de gradul de încărcare al aparatului administrativ și de numărul posturilor ocupate.
Pentru Arad, reducerea de 5% înseamnă că instituțiile publice locale vor resimți mai puțin această măsură comparativ cu alte județe, unde ajustările ajung să afecteze chiar și unul din șase angajați.