Aradul pierde clar şi al doilea derby, deşi Satu Mare a contat pe doar şase jucătoare!

FCC UAV Arad pierde clar, la interval de o săptămână şi al doilea derby din Liga Naţională de baschet feminin. După ce a cedat la scor pe teren propriu în faţa campioanei Sepsi, „galben-albastrele” îşi jucau practic, la Satu Mare, ultima şansă la locul doi înainte de play-off. Cum în tur a fost 75-64 pentru trupa lui Jose Araujo, speranţele într-o victorie erau îndreptăţite, mai ales în contextul ritmului infernal în care au jucat sătmărencele, duelul de astăzi fiind pentru ele al treilea în doar cinci zile, mâine având o altă restanţă! De asemenea, CSM-ul nu a putut conta pe trei jucătoare de bază: americanca Kostowicz, accidentată grav în semifinala de Cupă, dar nici Sotiriou şi ex-arădeanca Fodor, şi ele cu probleme medicale, nu au putut fi recuperate! Asta în vreme ce Aradul a avut tot lotul la dispoziţie şi mai multe zile de odihnă şi pregătire a derby-ului. Cu atât mai frustrantă şi de neacceptat înfrângerea din această seară, gazdele câştigând practic în doar şase jucătoare, dintre care patru integraliste, faţă de zece jucătoare intrate pe teren pentru FCC UAV! Jose Araujo a fost, aşadar, surclasat de ibericul Miguel Lopez, care în condiţii aproape imposibile a reuşit să îşi conducă echipa spre o victorie clară, conturată încă din sfertul doi, de remarcat fiind că Aradul nu a condus niciodată pe tabelă! Gazdele au început tare meciul şi americanca Taylor avea să se anunţe încă din primele minute drept coşghetera partidei, fără ca Araujo să găsească antidotul pentru a o stopa. A fost 21-14 la prima pauză, după care diferenţa a crescut constant în sfertul doi, până la 46-26 cu un minut înaintea pauzei mari, acesta fiind şi cel mai mare ecart înregistrat.

Araujo, fără replică în duelul cu Lopez: FCC UAV nu a putut profita de problemele adversarei

Akathiotou şi Hadzovic au mai pus patru puncte şi după 20 de minute era 46-30, o diferenţă greu de recuperat în partea a doua. Iar seara cu adevărat dezamăgitoare a arădencelor a continuat, gazdele conservând fără probleme avantajul, ba chiar mărindu-l în minutul 25 din nou la 20 de puncte, 57-37. Cea mai bună perioadă a „galben-albastrelor” s-a consemnat pe finalul sfertului trei, când au recuperat opt puncte şi au lăsat falsa impresie că pot reveni în joc, 60-48. Ba chiar diferenţa a scăzut la opt puncte în minutul 32, când era 62-54, însă de aici, în doar trei minute, CSM Satu Mare a reuşit zece puncte fără să primească niciunul şi derby-ul era jucat! Hadzovic şi colegele sale au mai recuperat din diferenţă, dar insuficient pentru a pune măcar la îndoială victoria clară a rivalei din nord-vestul ţării, care s-a impus în final cu 83-71 (21-14, 25-16, 14-18, 23-23). Arădencele şi Araujo au uitat că au câştigat meciul tur cu 11 puncte şi la ultima fază nu au mai atacat adversara, acceptând eşecul la 12 puncte, deşi puteau poate să recupereze mingea şi să mai înscrie o dată. Greu însă de crezut că se va ajunge la egalitate de puncte şi la departajarea prin meciurile directe, Satu Mare mai având doar un meci dificil, derby-ul din deplasare cu Sepsi, de săptămâna viitoare.

Se confirmă raportul de forţe al ultimilor ani: Aradul nu îşi depăşeşte condiţia

CSM a avut-o pe americanca Sparkle Taylor în zi excelentă, ea reuşind 34 de puncte (2×3), dar evoluţii solide au avut şi fosta jucătoare a Aradului, Dora Ardelean, 23 (4×3) şi sârboaica Katarina Vuckovic, 17 puncte şi 13 recuperări, autoare a unui „double-double”. Pentru gazde au mai evoluat doar Biszak, 6 puncte, Dzombeta 3 şi Cucu. FCC UAV a contat pe: Akathiotou 15 (3×3), Keys 13 (2×3), Hadzovic 13, Vaida 10, Ghiţă 9 (1×3), Sutherland 7, Vitulova 2, Manea 2, Nagy şi Mercea. Un eşec dureros, care din păcate confirmă raportul de forţe al ultimilor ani, cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe şi CSM Satu Mare superioare Aradului. Cele două, cu doar o înfrângere în cont până acum, îşi vor disputa primul loc după sezonul regulat pe 16 martie, pentru ca Aradul, ajunsă la a treia înfrângere stagională, să abordeze play-off-ul aproape sigur de pe locul trei. În clasamentul la zi, lider a trecut Sepsi, 37 de puncte după 19 meciuri, urmată de FCC UAV Arad, tot 37 de puncte, dar după 20 de partide şi CSM Satu Mare, 35 de puncte după doar 18 meciuri. Poate că Aradul va răsturna calculele hârtiei în play-off, deşi e greu de crezut la cum s-a prezentat în acest derby, fără motivaţie şi concentrare. Formația de pe Mureș are următorul meci vineri, 18 martie, acasă cu CSM Târgoviște şi va încheia sezonul regulat în deplasare la CSM Alexandria, în data de 23 martie. (foto: Cipri Petcuţ)