ARADUL CASTIGA LIGA EUROPEI CENTRALE LA BASCHET: 75-68 IN FINALA CU ALBA IULIA

Baschetbalistele arădene au cucerit, pentru a treia oară, trofeul Ligii Europei Centrale, după ce au câştigat astăzi finala competiţiei de la Nymburk (Cehia), scor 75-68 cu CSU Alba Iulia. Finala românească s-a încheiat conform aşteptărilor, cu victoria formaţiei pregătite de Jose Araujo, care s-a dovedit cea mai valoroasă echipă a turneului final. Cu un debut excelent de joc, 11-0 după patru minute, „galben-albastrele” şi-au pus în valoare atuurile şi în ultimul act, iar Alba Iulia a fost nevoită să alerge tot meciul după egalare. Univ.Goldiş ICIM şi-a asigurat victoria încă de la pauza mare, când tabela indica scorul de 47-32, diferenţă care s-a dovedit până la urmă decisivă. Diferenţa a crescut chiar la 21 de puncte, 53-32 în debut de sfert trei şi se părea că totul e jucat.

Şi-au făcut singure cadou de 8 Martie

Numai că Alba Iulia a avut puterea să revină spectaculos, la -5 în ultimul sfert!, dar Simmons şi colegele sale au negociat bine finalul, pentru o victorie fără emoţii, scor final 75-68 (22-16, 25-16, 11-15, 17-21). Pentru ICIM au punctat: Plouffe 20, Engelman 18 (4×3), Simmons 16 (2×3), Milovanovic 7 (1×3), Brosovszky 6 (2×3), Samburska 3 (1×3), Broomfield 3 şi Crăciun 2. Chiar de Ziua Internaţională a Femeii, echipa arădeană îşi trece în cont primul trofeu al sezonului, imbold moral pentru adevăratele bătălii de pe plan intern, cu Târgovişte şi Sepsi. Mai întâi, urmează săptămâna viitoare turneul final al Cupei României, de la Sfântu Gheorghe, unde Univ.Goldiş ICIM speră să triumfe din nou.