Aradul câştigă derby-ul cu Satu Mare şi rămâne singura echipă neînvinsă din Liga Naţională de baschet! (FOTO)

Seară mare pentru baschetbalistele de la FCC UAV Arad, care au obţinut o victorie foarte preţioasă în faţa liderului CSM Satu Mare, derby al etapei a şaptea a Ligii Naţionale, scor 75-64 (44-32). Ambele echipe erau neînvinse înaintea confruntării din Polivalentă, sătmărencele arhivând chiar un succes entuziasmant cu campioana Sepsi, în debutul sezonului. Cu atât mai preţioasă victoria clară a “galben-albastrelor”, singurul regret fiind acela că la spectacol nu au putut asista şi contribui, din tribune şi suporterii arădeni, ţinuţi în afara sălii de regulile anti-Covid. De ziua lui Veatriki Akathiotou, echipa lui Jose Araujo a făcut un meci mare, deşi pornea la prima vedere din postură de outsideră, ca urmare a băncii ceva mai lungi şi valoroase a sătmărencelor. Doar că Hadzovic şi colegele sale au pregătit minuţios meciul din punct de vedere tactic, plusul de determinare şi efort al gazdelor, dublat de o zi bună la aruncările de la distanţă (şase faţă de doar una a CSM-ului), reflectându-se şi pe tabelă. Începutul de meci a fost echilibrat, cu ambele defensive la înălțime, dar totuşi cu o CSM mai eficientă sub panouri, aşa că finalul primului sfert, încheiat cu 14-21, nu anunţa nici pe departe ceea ce avea să se întâmple până la pauza mare. În sfertul doi își intră în rol chiar sărbătorita zilei, cipriota Veatriki Akathiotou și Aradul începea cursa de revenire.

Sfertul doi, decisiv în soarta meciului: joc tactic excelent al „galben-albastrelor”

“Galben-albastrele” au egalat la 24, iar Hadzovic, cu o triplă, a adus Aradul în avantaj. Fetele spaniolului Miguel Lopez s-au prăbuşit şi arădencele s-au dezlănţuit, ajungându-se la 38-30. Până şi Vitulova a înscris de trei puncte, pentru un incredibil parţial de 30-11 în sfertul doi şi un 44-32 la jumătatea meciului! Liderul a avut o reacţie de orgoliu în debutul sfertului trei, până la 44-36, “internationala” Alexandra Ghiţă reuşind şi ea o aruncare de trei puncte într-un moment important. Aradul avea să exceleze din nou pe finalul intervalului, excelenta Keys mărind diferenţa la 62-48 după 30 de minute, cu o nouă triplă de efect. Dzombeta et.company nu şi-au mai găsit cadenţa în ultimul sfert, permiţându-le gazdelor să se desprindă la o diferenţă de necrezut înaintea startului, de 20 de puncte, 70-50! De aici însă a intervenit relaxarea fetelor lui Araujo, care nu au reuşit să păstreze o diferenţă mare, ce se putea dovedi poate importantă la finalul campionatului regulat, în caz de egalitate de puncte. Dar chiar şi aşa, victoria finală la 11 puncte, 75-64, este de apreciat pentru o echipă arădeană ce a jucat aproape ca-n vremurile bune! Iar asta în condiţiile unui lot mai slab numeric şi valoric decât adversara sa.

Victorie în doar şapte jucătoare: patru arădence au marcat peste zece puncte!

Practic, un succes obţinut în doar şapte jucătoare (n.n. Mercea a bifat mai puţin de un minut), faţă de zece pe cât a contat Satu Mare. Americanca Keys a fost din nou în zi destul de bună de finalizare, bifând un „double-double”, secondată excelent de trioul Hadzovic, Akathiotou şi Ghiţă. De cealaltă parte, evoluţii palide, chiar spre slabe, ale ex-arădencelor Ardelean şi Fodor, însă în zi execrabilă a fost vedeta americancă Taylor, cu ratări exasperante. A strălucit însă conaţionala Kostowicz, coşghetera meciului, singura care s-a ridicat la înălţime de la oaspete, în vreme ce o altă ex-arădeancă, bosniaca Dzombeta, a bifat un joc decent. După foarte mulţi ani, Aradul ia pentru moment faţa rivalelor Sepsi şi Satu Mare, iar asta după un derby fără public, care a anulat practic destul de mult avantajul terenului propriu. FCC UAV Arad rămâne singura formaţie neînvinsă după şapte runde şi în mod normal ar fi liderul de drept al campionatului, cu şase victorii din tot atâtea meciuri, doar că CSM Satu Mare are un joc în plus disputat, având şase victorii şi o înfrângere şi deci un punct mai mult în clasament.

Arad: Keys 19 (1×3), Hadzovic 18 (1×3), Akathiotou 15 (2×3), Ghiţă 12 (1×3), Vitulova 7 (1×3), Mîrne Nagy 2, Manea 2, Mercea. Rezerve neutilizate: Rotariu, Vaţi, Ciorban.

Satu Mare: Kostowicz 26, Dzombeta 12, Moore 9, Taylor 7, Ardelean 7 (1×3), Fodor 2, Vuckovic 1, Szmutku, Biszak, Cucu. Rezerve neutilizate: Kirberg, Muraru. (foto: FCC Baschet UAV Arad, facebook)