Aradul are aur mondial la gimnastică aerobică: Vlăduţ Popa, în proba de grup a juniorilor!

Rezultat excelent pentru şcoala de gimnastică aerobică a CS Universitatea Arad, unde antrenoarea Ramona Haidu continuă să puncteze cu sportivii săi an de an în competiţiile majore. Iar ultima performanţă a fost bifată la Mondialul pe categorii de vârstă de la Guimaraes (Portugalia), unde sportivul Vlăduţ Popa, component al clubului universitar condus de Ovidiu Şerban, a obţinut medalia de aur în proba de grup a juniorilor (antrenoare Cristiana Spînu), alături de Claudia Ristea, Larisa Suiu, Raluca Bocșer și Mădălin Boldea. “Tricolorii” au obţinut 18.850 puncte şi i-au devansat pe reprezentanții Ungariei (18.800) și ai Italiei (18.600). La individual, Vlăduţ Popa s-a clasat pe locul 5, întregind un parcurs foarte bun la prestigioasa competiţie de pe tărâm lusitan. După o finală echilibrată la individual feminin, Claudia Ristea a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere (19.050), fiind devansată de Lola Lawrence ( Marea Britanie, 19.550) și de Faidra Diamanti (Grecia, 19.150) şi a adus a doua medalie pentru România.

Darius Branda, la startul Mondialului de seniori!

Din lotul României au făcut parte şi au concurat la acest Mondial şi doi gimnaşti de la CSM Arad (antrenoare Elza Fărcuţa, Alexandra Cicirean şi Andrada Bunaciu), Melissa Fărcuţa şi Alexandru Berbece. Performanțele juniorilor deschid calea spre medalii și componenților lotului de seniori, gimnaștii antrenați de Mădălina Cioveie concurând în această săptămână în aceeași sală, la Campionatele Mondiale! Printre ei se numără şi Darius Branda, de la CS Universitatea Arad, cu ambiţii de a urca şi el pe cel mai valoros podium.