Arădenii Man şi Adi Petre, marcatori în nebunia de meci cu Backa Topola

Lovită puternic de coronavirus şi având la dispoziţie doar 14 jucători valizi pentru meciul din Serbia, FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa League, impunându-se în faţa formaţiei FK TSC Backa Topola la loviturile de departajare cu 5-4, pe Gradski Stadion din Senta, după ce scorul a fost egal 6-6 (1-2, 4-4) la finalul prelungirilor. Pentru formaţia bucureşteană au înscris Florinel Coman (minutul 25), Dennis Man (minutele 50, 63 penalty, 105), Bojan Balaz (autogol 90+3) şi Adrian Petre (minutul 108), în timp ce pentru gazde au marcat Dejan Milicevic (minutul 10), Borko Duronjic (minutul 14), Goran Antonic (minutul 51), Sasa Tomanovic (minutul 90+5, 117) şi Janko Tumbasevic (105+1). Formaţia FK TSC Backa Topola a încheiat cele 120 de minute cu doi jucători mai puţin pe teren după eliminările lui Dajan Ponjevic (44) şi Vladimir Siladji (103). va juca în turul al treilea preliminar acasă cu Slovan Liberec (24 septembrie), care a surclasat formaţia lituaniană Riteriai cu 5-1, în deplasare. Tururile preliminare din Europa League se joacă într-o singură manşă.

Botoşani a rămas cu gândul la…Tottenham

FC Botoşani a fost eliminată din Europa League de formaţia nord-macedoneană de fotbal KF Shkendija, care s-a impus cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, în turul al doilea preliminar, pe Stadionul Municipal din Botoşani. Oaspeţii au câştigat prin golul lui Besart Ibraimi (2), la capătul unui meci foarte slab făcută de echipa pregătită de Marius Croitoru. Lipsită de inspiraţie, echipa gazdă nu a reuşit să găsească drumul spre gol, deşi a avut superioritate numerică aproape o jumătate de oră, Alimi fiind eliminat în min. 67. Astfel, moldovenii ratează înfruntarea cu Tottenham şi Mourinho, în turul trei preliminar din Europa League.