Arădeni pe podium, la etapa inaugurală de supermoto

La Arad s-a dat startul Campionatului Național Individual de SuperMoto, cu primele două runde găzduite de circuitul VIK Power. Competiţia a fost organizată de Motorsport Race Management, sub patronajul Federației Române de Motociclism.

La clasa cea mai mică, a juniorilor 3, pe ultima treaptă a podimului s-a clasat Alessio Marco Lemmi #15, Las Vegas Arad, aflat la prima lui cursă.

Un arădean s-a impus la SuperMoto Amatori, Joanan Nagel (Lion Racing Team), el având șase puncte avans în clasamentul general față de Robetino Dumitru (CSM București).

În fine, la SuperMoto SOpen, cursa a fost câștigată de favoritul Vlad Nega (VN Motorsport), arădeanul Andrei Filimon #77 (MRM), ocupând locul trei.

Următoarea etapă naţională de supermoto este programată în luna iunie, la Târgu Secuiesc.