Arădeanul Vulturar a pasat decisiv în remiza naționalei de tineret, din Elveția

Cristian Mihai (19 ani) rămâne singurul fotbalist al UTA-ei care nu a jucat niciun minut la naționala la care a fost convocat. România U21 a trecut cu 5-0 de Albania vineri, iar aseară a remizat, 2-2, în Elveția, în preliminariile pentru Campionatul European din 2025. Colegul de generație al lui Mihai, arădeanul Cătălin Vulturar, mijlocaș lui Lecce, a fost în schimb titular și i-a oferit pasa decisivă lui Grameni la golul de 2-1 pentru România.

Rareș Ilie a fost cel care a marcat primul, în minutul 11, Alvyn Sanches a egalat 12 minute mai târziu, iar Grameni  și-a readus echipa în avantaj după 32 de minute. Elvețienii au egalat cu două minute înainte de final, când s-a cerut un fault în atac, mingea a ajuns la Dos Santos și acesta a stabilit scorul final, 2-2.

România rămâne pe locul 2 în grupă, cu 10 puncte, la unul în spatele liderului Elveția. Următorul meci oficial al naționalei de tineret se va disputa în martie 2024, în deplasare cu Armenia.