ARĂDEANUL SORIN MÎNERAN E CAMPION NAŢIONAL LA MARATON

Atletul Sorin Mîneran, legitimat la CSU Arad, a câştigat titlul în Campionatul Naţional de maraton. Întrecerea s-a desfăşurat, duminică, în cadrul ediției a noua a Maratonului București, câştigată de atletul kenyan James Barmasi Kiptum, care a trecut linia de sosire în 2 ore, 15 minute și 5 secunde. El a fost urmat de conaţionalii Edwin Kiplagat Kitum (02:16:52) și Patrick Kiprono Kimeli (02:18:36). Cel mai bun timp al unui sportiv român a fost reușit de Sorin Mîneran, 02:30:22, el clasându-se pe poziția a cincea la general. Din cei 39 de atleţi români înscrişi la Naţionale, 31 au încheiat competiţia, printre ei şi un alt arădean, Roland Unterweger (CSU Arad; timp 02:50:54), ocupant al locului 16.