Arădeanul Roland Unterweger, bronz mondial la ultramaraton

Brașovul a fost, în weekend, capitala atletismului cu ocazia Campionatului Mondial de Ultramaraton pe distanţa de 50 de kilometri. Aradul şi mai exact Clubul Sportiv Universitatea „Aurel Vlaicu” a fost reprezentat în cursă de campionul național de maraton, Sorin Mîneran și Roland Unterweger, iar  Vasile Blidar a fost team-managerul delegației României.

Inițial, sub „tricolor” a fost convocată și Iulia Ghinga, dar aceasta a primit în ultimul moment interzis din partea medicului federal, pe motive medicale.  Sorin Mîneran a început excelent cursa şi după primii 30 de kilometri era primul, dar crampele musculare l-au obligat să abandoneze.

Roland Unterweger a terminat pe locul 54,  cu 3:25:24, performanță cu care și-a adjudecat bronzul la categoria open (sportivi amatori). A fost şi singura medalie arădeană la această ediţie a Mondialelor de ultramaraton!