Arădeanul Melniciuc, marcator la naționala U19. Utistul Iurasciuc a jucat o oră

Acțiunea de selecție pentru naționala U19 desfășurată în această perioadă s-a încheiat cu amicalul împotriva formației din Liga a II-a Progresul Spartac, ce s-a întins pe durata a trei reprize. Scorul final a fost 4-2 pentru „tricolori”, golurile României fiind reușite de Alexandru Ionică (3) si arădeanul Alexandru Melniciuc. Atacantul împrumutat de Universitatea Craiova la CS Tunari a evoluat în prima repriză și pe finalul partidei, iar celălalt fotbalist arădean convocat, fundașul UTA-ei, Darius Iurasciuc, a jucat în repriza a doua și în ultimele 15 minute.

Ultima verificare înaintea Turului de Elită

Aceasta a fost ultima acțiune a reprezentativei U19 înaintea Turului de Elită din luna martie, ce se va desfășura în Croația. Pe lângă gazda miniturneului, „tricolorii” vor mai întâlni Germania și Turcia. În perioada 18-26 martie, naționala U19 va evolua la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înainte de turneul final EURO 2024.

Programul meciurilor:

Miercuri, 20 martie: Turcia – România

Sâmbătă, 23 martie: Germania – România

Marți, 26 martie: România – Croația

Se califică la turneul final câștigătoarele celor 7 grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie.

Naționala României a mai participat la două ediții EURO U19, în 2011 și în 2022. În 2025, turneul final U19 va fi găzduit de România.