Arădeanul Man a marcat şi a fost cel mai bun „tricolor”, în egalul României din Israel

Naţionalele de fotbal ale Israelului și României s-au înfruntat aseară, pe stadionul Diamond din Netanya, scor 2-2. Absent din cauza unei răceli în testul cu Grecia, 0-1, arădeanul Dennis Man a fost integralist şi s-a dovedit a fi cel mai bun om al „tricolorilor”. Scorul a fost deschis în minutul 13, când Alex Cicâldău a înscris după un „assist” al lui Man. După doar 10 minute, atacantul crescut de Atletico și lansat în fotbalul mare de UTA și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Fotbalistul Parmei a stabilit scorul primei reprize, 2-0 pentru România. În partea secundă, „tricolorii” au slăbit ritmul, iar Dabbur şi-a trecut în cont o „dublă”, egalând pe final. Astfel, Edi Iordănescu nu a reușit să câștige nici cel de-al doilea meci ca selecționer al echipei naționale. Iordănescu a început amicalul cu Israel în formula: Niță – 4. Manea, 6. Chiricheș-cpt. (5. Nedelcearu, 46), 15. Burcă, 3. Toșca (11. Bancu, 57) – 8. Cicâldău (23. Bordeianu, 57), 14. M. Marin (17. Rus, 80), 18. Olaru (21. Popescu, 79)- 13. Mihăilă, 19. Ivan (7. Alibec, 58), 10. Man. La flash-interviuri, Dennis Man a recunoscut că s-a simțit foarte bine cu numărul 10 pe spate în tricoul naționalei mari.

Man: „Cred că putem spera la o calificare la EURO 2024”

„M-am simțit bine, pe final am resimțit puțin faptul că am stat câteva zile bolnav. Într-un final, mă bucur că am avut 90 de minute pe teren și am dat cât am putut să ajut echipa. Este un sentiment plăcut când marchezi la națională. În primul rând, când vii la națională și îmbraci acest tricou este ceva frumos, iar dacă reușești și să înscrii este mult mai frumos. Numărul 10 este un tricou foarte important pentru echipa națională, sunt conștient de acest lucru, dar pentru mine contează mai mult emblema din fața lui decât ce scrie pe spate. Nu știu dacă îl voi păstra, nu sunt genul de jucător să țin de un număr. 98 este numărul meu, am început cu el la UTA și am continuat cu el. Vedem ce va fi în viitor. Cred că putem spera la o calificare la EURO 2024”, a spus atacantul Parmei.