ARADEANUL LUCA KUNSZABO A CUCERIT BRONZUL LA CUPA EUROPEI DE JUDO PENTRU JUNIORI

Judoka Luca Kunszabo a obţinut o nouă performanţă pe tatami. Sportivul cu dublă legitimare LPS Arad – Liberty Oradea s-a remarcat în Austria, la Cupa Europei rezervată categoriei de vârstă sub 21 de ani. Elevul lui Mihai Telechi a concurat într-o companie selectă, cu peste 600 sportivi din 35 ţări, reuşind să cucerească bronzul la categoria 100 de kilograme. Cu şase victorii şi o singură înfrângere, judoka LPS-ului şi-a adjudecat bronzul după un meci cu un reprezentant al Franţei. “Este un rezultat excepţional, nici nu ne aşteptam la aşa ceva încă din primul an de juniorat. La categoria lui au fost 34 de sportivi, a avut în total şapte meciuri, a fost un turneu foarte tare, iar Luca a fost la înălţime. Urmează Balcaniada din Turcia, programată în această săptămână, apoi un stagiu de şase săptămâni în Mongolia, alături de lotul naţional”, ne-a declarat antrenorul sportivului, Mihai Telechi. Obiectivul principal  este calificarea la Campionatul European de juniori din toamnă, de la Bucureşti.

Micii judoka s-au remarcat şi ei pe tatami

În altă ordine de idei, micii judoka arădeni s-au remarcat şi ei pe tatami, la un concurs de cadeţi desfăşurat în Slovacia. Paul Ponta, de la CSM Arad, s-a clasat pe locul 1 la categoria 50 de kilograme, Orlando Gruia, tot de la CSM, a terminat tot primul la 55 de kilograme, Emeric Bogoş, de la LPS Arad, a ocupat primul loc la categoria 60 de kilograme, Dan Mraz, tot de la LPS, s-a clasat pe 5 la 60 de kilograme, Darius Volinter, LPS Arad, a terminat al doilea la 66 de kilograme, iar Robert Nagy, tot de la LPS, a ocupat locul 1 la 90 de kilograme. Săptămâna aceasta urmează finala naţională de copii, categoria sub 12 ani, de la Techirghiol, unde LPS Arad va merge cu 9 sportivi, pentru ca săptămâna viitoare să aibă loc finala copiilor la categoria sub 14 ani, dar şi Balcaniada de cadeţi din Grecia, unde va lupta Robert Nagy.