Arădeanul Flavius Biea este campion mondial la box profesionist și intră în galeria marilor pugiliști

Arădeanul adoptat de Timișoara, Flavius Biea, a câștigat centura vacantă de campion mondial IBA la categoria mijlocie, după ce l-a învins la puncte pe argentinianul Juan Jose Velasco. Meciul a avut loc la Sala Polivalentă din Mioveni și s-a desfășurat pe durata a 12 reprize. Victoria lui Biea a stârnit și polemici, căci sud-americanul a lovit mai clar și mai grupat, trimițându-și adversarul la podea în repriza a 6-a, dar doi dintre arbitrii-judecători (115-112 şi 116-112) au decis în favoarea arădeanului. De abia al treilea arbitru l-a creditat cu victoria pe Velasco (115-112). Flavius Biea a devenit al cincilea român campion mondial la box profesionist cu acest prilej, după Mihai Leu, Leonard Doroftei, Lucian Bute şi Adrian Diaconu.

Biea l-a învins la puncte pe argentinianul Juan Jose Velasco

Pentru acest titlu au luptat mai multe nume sonore din box, precum Floyd Mayweather, Oscar De la Hoya, Roberto Duran, Roy Jones Jr sau Arturo Gatti. Boxerul arădean are o carieră frumoasă în boxul amator, cu 298 de victorii din 316 meciuri disputate, un titlu de campion mondial, o altă finală mondială disputată, trei titluri de campion european, 8 de campion naţional. În boxul profesionist, Biea a ajuns la 22 de victorii (10 KO) şi are doar o înfrângere (KO), fiind campion WBA Continental, cvadruplu campion IBA Intercontinental şi campion WBC Continental Latin Silver.