Arădeanul Adrian Petre a marcat din nou în Liga 1, după mai mult de un an

Pus pe liber în vară de UTA şi transferat de Gică Hagi la Farul, arădeanul Adrian Petre a înscris aseară din nou în Liga 1, după mai mult de un an! Atacantul a marcat primul său gol în acest sezon pentru „marinari”, în victoria cu 2-0 de la Ovidiu împotriva lui Gaz Metan Mediaș. Introdus pe teren după pauză, Adi Petre a fost pe fază la șutul expediat de Pitu și respins în față de Vâlceanu și a stabilit în minutul 81 scorul final. Precedenta reușită a lui Petre în primul eşalon a fost în luna iunie a anului trecut, când a marcat pentru FCSB într-o remiză, 2-2 cu Gaz Metan, într-un meci din play-off.

În sezonul trecut, internaționalul de tineret a revenit la UTA, dar a reușit să marcheze doar în înfrângerea din Cupa României împotriva Universității Cluj, 1-2. Petre a debutat în actuala stagiune chiar pe „Francisc Neuman”, revenind la Arad din postură de adversar, dar a avut o evoluţie ştearsă şi a fost înlocuit de Hagi în repriza secundă.