Arădeanca Melissa Fărcuța a fost desemnată cea mai bună junioară din țară la gimnastică aerobică!

Melissa Fărcuţa a fost desemnată cea mai bună gimnastă junioară în cadrul Galei Gimnasticii Românești, eveniment organizat la Circul Metropolitan din Capitală. Ea a cucerit patru medalii de aur în întrecerea juniorilor la Campionatele Europene (trio, grup, dans aerobic şi cu echipa României), fiind performera delegației tricolore. Melissa este legitimată la CSM Arad, unde e pregătită de antrenoarele Elza Fărcuța, chiar mama sa și Alexandra Cicirean. Trofeul pentru cel mai bun sportiv al anului 2023 la gimnastică aerobică i-a revenit lui David Gavrilovici, vicecampion european la trio, dans aerobic şi cu echipa României. El a fost urmat în clasamentul acestei categorii de Claudia Ristea, Leonard Manta, Sandra Dincă, Daria Mihaiu, Larisa Şuiu, Vlăduţ Popa (CS Universitatea Arad, antrenoare Ramona Haidu), Daniel Ţavoc, Antonio Surdu şi Mădălin Boldea. Trofeele pentru sportivii medaliaţi au fost înmânate de trei mari campioni ai gimnasticii româneşti: Simona Amânar, Isabela Lăcătuş şi Marian Drăgulescu. Arădeanul Vlăduț Popa se poate lăuda cu două medalii europene de argint la nivel de seniori, una la aerobic dance, alături de alți sportivi români și una la echipe, cu naționala României. De asemenea, a luat tot în 2023 aurul la aerobic dance, la Cupa Mondială de la București.

Melissa a dat recital la Europene: patru medalii de aur în concursul junioarelor!

Sabrina Voinea şi Andrei Muntean au fost desemnaţi cei mai buni sportivi ai anului 2023 la gimnastică artistică. Sabrina Maneca Voinea este medaliată cu bronz la sol la Campionatele Europene şi ocupantă a locului 4 la Campionatele Mondiale în aceeaşi probă. De asemenea, gimnasta a făcut parte din echipa României (alături de Ana Maria Bărbosu, Amalia Ghigoarţă, Lilia Cosman, Andreea Preda şi Ella Oprea Creţu) care a reuşit calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris după o pauză de 12 ani. Voinea a fost urmată în clasamentul celor mai bune gimnaste de Alexia Vânoagă, Ana Maria Bărbosu, Amalia Ghigoarţă, Lilia Cosman, Andreea Preda, Anamaria Mihăescu, Ariana Cotu, Miruna Botez şi Marcela Cercea.

Marcela Cercea și Vlăduț Popa, alți doi gimnaști arădeni remarcați la Gală

Cea din urmă este legitimată la CSM Arad, unde e pregătită de antrenorii Ciprian Hegyi și Carina Franiov. Marcela Cercea, 14 ani, este componentă a lotului național de junioare de la Deva și a luat anul trecut trei medalii de aur la Campionatele Balcanice pe categorii de vârstă de la Istanbul (Turcia): cu echipa României, la individual compus și în finala de la sol! De asemenea, gimnasta CSM-ului este triplă medaliată națională la junioare: aur la sol, argint la sărituri și bronz la individual compus.

Sabrina Voinea și Andrei Muntean au fost desemnați gimnaștii anului 2023

La gimnastică artistică masculin, Andrei Muntean s-a clasat pe locul întâi după ce a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris în urma locului 30 ocupat la Campionatele Mondiale de la Anvers. În clasamentul întocmit de Federaţia Română de Gimnastică el a fost urmat de Robert Burtănete, Radu Iustin Mihai, Gabriel Burtănete, David Puicea, Norbert Marcu, Rafael Szabo, Emilian Neagu, Nicholas Ţarcă şi Nicolae Bera. Carmencita Constantin, preşedinta Federaţiei Române de Gimnastică, a declarat în cadrul galei că în 2023 sportivii au adus gimnasticii româneşti încă 23 de medalii la concursurile internaţionale.