Arădeanca Maya Madar a dat lovitura la Europenele de tenis de masă: este dublu medaliată, după ce a urcat pe podium și în proba de simplu! (FOTO)

Maya Madar, marea speranță a tenisului de masă arădean, a fost în top și la Europenele U13 de la București, urcând de două ori pe podiumul continental! Încurajată și îndrumată de la fața locului și de antrenorul Cristian Dodean, sportiva legitimată la CS Municipal Arad a încheiat astăzi în stil mare puternica competiție din Capitală, cu medalie în cea mai grea și importantă probă, cea de simplu, unde au luat startul cei mai buni jucători europeni la această categorie. Practic, de la această vârstă se văd deja marile talente, care pe viitor trebuie șlefuite și lucrate și mai mult, pentru a putea ajunge la marea performanță și la vârsta junioratului și apoi a senioratului. Iar Maya are talent din plin, este ambițioasă și serioasă, iar asta s-a văzut și la Europene. Venea cu ambiții mari, după un început de an excelent, în care a devenit triplă campioană națională și câștigătoare de Cupa României, dar și alte titluri și medalii la openuri internaționale, doar că la Europene este un cu totul alt nivel și cu siguranță și emoțiile sunt altele. Mai ales că jucătoarea CSM-ului a fost debutantă, la prima sa participare la Europene! La doar 12 ani, ea a demonstrat valoare și caracter și la cea mai importantă întrecere din 2024, devenind dublu medaliată cu bronz continental, o performanță cu care puțini sportivi se pot mândri la această vârstă. Așadar, după bronzul cu echipa mixtă a României, cucerit vineri la capătul unui maraton ce a ținut întreaga zi, cu cinci meciuri jucate (în care ea fost solicitată din plin, jucând câte două jocuri pe partidă, simplu și dublu mixt), Maya Madar și-a adunat forțele și a luat-o de la început, în următoarele două probe. Iar la simplu, unde au luat startul cele mai bune 80 de jucătoare de pe continent, a fost perfectă până în semifinale!

La 12 ani și debutantă la Europene, a urcat de două ori pe podiumul continental!

După trei victorii în grupă, au urmat alte trei succese până la medalie: 3-1 la seturi (-5, 9, 9, 6) în 16-mi, cu slovaca Bianka Bacsova, 3-0 (4, 7, 7) cu sârboaica Emili Miul și un spectaculos 3-1 (9, 8, 11, 8), astăzi, în sferturi de finală, cu a patra favorită a competiției, Yaghmur Mammadli (Azerbaidjan), meci extrem de frumos, cu răsturnări de scor și un tenis de masă de înalt nivel. A urmat apoi semifinala cu una din favoritele turneului, franțuzoaica de origine asiatică Eva Lam, care s-a impus cu 3-0 (7, 1, 9), ceva mai greu decât arată scorul final pe seturi. Asta pentru că Maya, a șaptea favorită, a avut 6-1 în primul set și s-a ținut bine și în setul trei, pe care nu a fost deloc departe să îl câștige. Astfel, jucătoarea de la CSM Arad se mulțumește cu bronzul, o medalie extrem de prețioasă și importantă pentru moralul acestei fete de mare viitor. La dublu mixt și-a spus cuvântul probabil și oboseala, după o serie infernală în proba pe echipe, iar Maya Madar și David Toro au părăsit competiția în primul tur de pe tablou, 1-3 cu francezii Quentin Sandona și Albane Rochut. Important de menționat în acest rezultat este aportul antrenorilor de la lot, Andreea Zanfir și Istvan Gyorgy, dar și a celor de la CSM Arad, în frunte cu Cristian Dodean și continuând cu Patriciu Muntean și Andreea Fistyulof.  De asemenea, de apreciat și părinții sportivei, care au susținut-o încă de la primii pași în sală, dar și conducerea și profesorii sportivei de la Școala Gimnazială Mihai Eminescu, unde învață Maya.

Parcurs excelent și la simplu, unde după șase victorii s-a oprit abia în semifinale!

România a încheiat Europenele cu trei medalii, toate de bronz, cu echipa mixtă, Maya Madar la simplu, plus tandemul Alexandru Pop – Nadalia Ionașcu, semifinalist la dublu mixt! Practic, singura probă unde delegația tricoloră nu a luat medalie a fost la simplu masculin. „A fost foarte bine, să obții două medalii europene nu e deloc puțin lucru, mai ales că ea era debutantă la acest nivel. La echipe poate se putea puțin mai sus, adică finala, unde cred că aveam șanse mai mari în fața Germaniei decât Spania, dar per total cred că toată lumea e mulțumită. România a încheiat cu trei medalii, iar Maya a obținut două. O felicit din suflet, merită aceste rezultate după munca depusă. Dar trebuie să fim conștienți că mai avem de lucru, trebuie să muncim mult pentru a ne menține în top. Sper ca Federația să o trimită la cât mai multe openuri puternice, chiar și de cadete, la categorie de vârstă superioară, pentru că are nevoie să joace la cel mai înalt nivel. Mulțumim tuturor celor care ne susțin și promitem să ținem ștacheta tenisului de masă arădean cât mai sus, nu doar pe plan intern, cât și la nivel european și mondial!”, ne-a declarat antrenorul Cristian Dodean, prezent și el la București.