Arădeanca Maria Mateaş a câştigat Cupa UTA la tenis de câmp

Cupa UTA a continuat seria de turnee de tenis de câmp organizate la Arad în această vară. Maria Mateaș a avut cea mai bună comportare dintre jucătoarele din oraşul nostru, dominând categoria de vârstă 14 ani, unde la start s-au aliniat opt sportive. Câștigătoarele primului turneu preliminar s-au înfruntat în grupa de patru. Maria Mateaș, legitimată la CS AMEFA Arad, a trecut cu 6-0, 6-0 de Alexia Mudura (CSM Oradea), după care în grupă a trecut cu 6-0, 6-0 pe Daiana Ungur (CSM Oradea), 6-1, 6-1 de Alexandra Silaghi (CSM Oradea) și cu 6-2, 6-2 pe Ecaterina Buzner (ACS Free Motion Timișoara), câștigând trofeul. La categoria 12 ani au fost 11 sportive pe tablou. S-a impus Maia Marta (CS Alpa Deva), după 6-2, 7-6 (5) în finala cu Alesia Brandas (CS Helios Timișoara). La 10 ani au fost șase sportive, iar patru au jucat tur preliminar, în care s-a oprit Anamaria Van (CS Intersport Arad), după 2-4, 0-4 cu Flavia Cruciat (TC Herăstrău București). În grupă, Alexandra Radu (CS Sport 4 Fun Timișoara) a câștigat tot și a luat Cupa UTA.

Coman şi Cuclea, pe podium la 14 ani
La 16 ani masculin, printre cei cinci participanţi s-a numărat şi Adrian Poleac (CS AMEFA Arad), victorios în turul preliminar, 6-3, 6-0 duelul cu Kevin Herle Schmidt (CS Tenis Club Iris Ștei), după care a a fost învins de adversarii mai mari, în grupă. Alex Buibaș (CS Bihorul Teiuș) a fost primul, cu victorii pe linie. L-au urmat Cristian Chiciudean (CS Winners TC) și Darco Conearic (ACS Free Motion Timișoara). La categoria 14 ani masculin, Raul Boariu (CS Sport 4 Fun Timișoara) a câștigat toate cele trei partide, Ayan Coman (CS Intersport Arad) a fost pe doi, cu două victorii, urmat de Bogdan Mușat (ACS Cristal Hunedoara) și Simon Cuclea (CS UTA Arad).

La 10 şi 12 ani, arădenii s-au oprit în primul tur

La categoria 12 ani masculin au fost 13 jucători în concurs. S-a impus Vlad Roman (CS 4 A Sport Satu Mare), după 6-0, 6-2 în finala cu Cristian Buibaș (CS Bihorul Beiuș). Ayan Fereștean (CS Intersport Arad) și Tudor Volentir (CS AMEFA Arad) s-au oprit în primul tur, după 4-6, 4-6 cu Ștefan Olariu (ACS Sport Time) și 4-6, 2-6 cu Eduard Rus (CS Sport 4 Fun Timișoara). La 10 ani masculin, Alexandru Guga (CS Alpa Deva) a câștigat trofeul, după 4-1, 4-0 în finala cu Sergiu Onica (CS Sănătatea Oradea). Mark Fereștean (CS Intersport Arad) a fost învins de Dragoș Cozma (CSM Oradea) cu 4-0, 4-2 în primul tur.