Arădeanca Andreea Brie s-a remarcat la Internaționalele de tir ale României, de la Iași!

Timp de patru zile, Iașiul a fost capitala tirului sportiv românesc. În perioada 17-20 noiembrie, Poligonul Sportiv Omega Tehnoton din Iași, unul dintre cele mai moderne din țară, a găzduit un puternic Grand Prix Internațional ce a contat și ca etapă, a cincea în Campionatul Național. La start s-au reunit aproape 100 de sportivi din România, Ucraina și Moldova. Aceștia s-au întrecut în probe de pistol și pușcă aer comprimat 10 metri la unul dintre concursurile de tradiție din calendarul Federației Române de Tir Sportiv, Campionatele Internaționale de Tir ale României. În lipsa lui Luca Joldea, plecat la Openul Ungariei, CSM Arad a fost reprezentat de pistolara junioară Andreea Brie (19 ani) și de antrenoarea ei, Monica Toth.

Prima la etapa națională, finalistă și la un pas de podium la Internaționale!

Sportiva noastră a terminat prima la categoria junioare I, în proba de pistol aer comprimat, 10 metri, în cadrul etapei naționale și s-a clasat pe locul 4, după finală, în concursul ce a contat pentru Campionatele Internaționale. Andreea Brie este studentă a Universității de vest Vasile Goldiș, în cadrul Facultății de Drept, dar face și Școala Postliceală Sanitară și de asemenea este și componentă a ansamblului de dansuri Kud Kolo din Arad.