- Masă de operație,
- Lampă scialitică smart, cu două cupole,
- Turn de laparoscopie de ultimă generație,
- Electrocautere cu funcții multiple, două bucăți,
- Sistem electric UPS, care oferă protecție și autonomie, aparaturii din sala de operație,
- Aspiratoare chirurgicale fum, două bucăți,
- Aparat cu ultrasunete, pentru decontaminare
- Aspirator chirurgical.
Aparatură de peste 560.000 de lei la Secția Chirurgie II a SCJU Arad
Consiliul Județean Arad în parteneriat cu Primăria Municipiului Arad au investit peste 560.000 de lei în dotarea cu echipamente și aparatură medicală a Secției Clinice Chirurgie II din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad.
”Anul trecut, jumătate din banii pe care Consiliul Județean i-a alocat pentru investiții la Spitalul Clinic Județean de Urgență s-au întors la noi. Iată că acum dumneavoastră ați reușit să investiți din banii pentru acest an, într-un timp foarte scurt, în aparatură medicală performantă. Felicit pentru acest lucru atât conducerea spitalului cât și colectivul medical al Secției Chirurgie II, care s-a implicat în acest proiect. Mă bucur și de faptul că anul acesta Primăria Arad a alocat o sumă egală cu cea alocată de către consiliu. Acest lucru înseamnă că în continuare, la spital se vor putea face investiții în aparatură performantă care să vină atât în folosul medicilor cât și al pacienților”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
S-a avut în vedere atât asigurarea echipamentelor și aparaturii medicale necesare, cât și amenajarea spațiilor din cadrul secției.
Pentru sala de operație I s-au achiziționat: