Anglia îi bate pe nemţi şi devine favorită la trofeu! Ştim tabloul complet al sferturilor EURO 2020

Echipa de fotbal a Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins formaţia Germaniei cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în optimile de finală ale competiţiei. Selecţionata Albionului a reuşit să se impună în acest cap de aşi al optimilor prin două goluri înscrise în ultimul sfert de oră al partidei, de Raheem Sterling (75) şi Harry Kane (86). Germania nu mai pierduse pe Wembley din 1975. Anglia a arătat încă o dată că este o echipă solidă, fiind singura de la EURO 2020 fără gol încasat. Ucraina s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale EURO 2020, în urma victoriei dramatice obţinute în faţa Suediei, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, marţi seara, pe Stadionul Hampden Park din Glasgow, în ultimul meci din optimile de finală ale competiţiei. Echipa antrenată de Andrei Şevcenko s-a impus prin golurile marcate de Oleksandr Zincenko (27) şi Artem Dovbik (120+1), respectiv Emil Forsberg (43), într-un meci cu trei bare.

Ucraina, din „lucky-loser” în premieră între primele opt din Europa!

Ucraina a obţinut calificarea în optimi in extremis, ca a patra cea mai bună echipă de pe locul al treilea în grupe, fiind ajutată în jocul rezultatelor chiar de victoria smulsă de Suedia în faţa Poloniei (3-2). Anglia devine principala favorită la trofeu, asta şi pentru că are un traseu mai uşor până în finală, urmând să joace cu Ucraina şi apoi, în caz de victorie, cu învingătoarea dintre Danemarca şi Cehia, dar şi pentru că în semifinale şi finală ar urma să joace tot acasă, pe Wembley! Astăzi şi mâine avem două zile libere la turneul final, după care vineri şi sâmbătă sunt programate sferturile de finală. (agerpres)