Anesteziați în Bănie! Fără vedeta Mitriță, Craiova i-a administrat UTA-ei scor de neprezentare

UTA a pierdut cu 3-0 în această seară pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova contra Universității lui Reghecampf, în cadrul etapei a 6-a a SuperLigii. Mircea Rednic i-a titularizat în premieră pe croatul Stolnik și brazilianul Freitas, iar danezul Holst și tănărul Raul Stanciu au prins și ei în premieră un loc pe bancă. Dincolo, la gazde, a surprins absența vedetei Mitriță, accidentat și doar în tribună la meciul de azi, în vreme ce slovenul Kurtic a început rezervă. Oltenii au început mai bine partida și în minutul 8 au deschis scorul, profitând de greșeli în lanț ale apărării arădene: Bancu a recuperat mingea în partea stângă, i-a pasat lui Baiaram, care din 10 metri lateral stânga a înscris de lângă pasivul Stolnik, cu un șut la colțul lung ce l-a păcălit și pe Iacob. Prea timorată în debut, UTA a ieșit la joc abia după primele 20 de minute, iar pe fondul unei dominări teritoriale, Rareș Pop și Fabry, ambii în două rânduri și câte o dată singuri cu portarul, au fost aproape de egalare. Contrar cursului jocului, Craiova se putea desprinde în minutul 38, la o lovitură liberă executată de Ișfan la care fundașii lui Rednic au dormit în ghete, Raul Silva marcând cu capul din șase metri. Faza a fost însă analizată timp de șapte minute în camera VAR, iar reușita brazilianului a fost anulată pentru ofsaid minuscul. Pe finalul primei reprize nu s-a mai consemnat nimic notabil și la vestiare s-a intrat cu 1-0.

Oltenii au profitat de erorile mari din apărarea arădeană

Având soluții mult mai bune pe bancă, Reghecampf a făcut o dublă schimbare la pauză, aruncându-i în luptă pe Mateiu și Câmpanu. UTA a avut și ea un gol anulat în minutul 53, când Cooper, angajat bine de Fabry, a marcat din poziție neregulamentară. A fost bulevard în defensiva roș-albă în minutul 58, când Bancu l-a văzut bine la 20 de metri pe Crețu, care doar talonat de Benga a avut timp să își așeze balonul și să șuteze plasat de la 18 metri, fără speranțe pentru Iacob, 2-0. Putea fi scor de forfait în minutul 67, când șutul lui Mateiu a trecut milimetric pe lângă poartă, la o nouă fază la care apărarea UTA-ei a fost parcă anesteziată. Pe contraatac, Diogo Rodrigues a încercat să îl lobeze pe Popescu, din poziție lateral dreapta, dar mingea s-a dus peste poartă. Rednic l-a debutat în minutul 70 și pe puștiul Stanciu, pentru ca în atac să mute cu Leidsman în locul lui Cooper. Interesant e că ambii antrenori au epuizat modificările încă din minutul 75.

Unde e pregătirea lui Rednic?! Utiștii nu au avut suflu și tupeu

Câmpanu l-a încercat pe Iacob cu un șut înșelător cu pământul, dar portarul arădenilor a respins în corner, salvându-și echipa de la un rezultat mai sever. S-a făcut până la urmă 3-0, la o altă fază la care fundașii arădeni au părut din alt film, Screciu marcând în minutul 87 un gol invalidat inițial de o semnalizare greșită de la margine, dar validat apoi de sistemul VAR. Susținută și de o mică galerie, UTA nu a avut tupeu și suflu în Bănie, iar faptul că venea după o pregătire de două săptămâni nu s-a văzut aproape deloc. Fără să forțeze și să se întrebuințeze prea mult, CSU Craiova a jucat economicos și în final și-a adjudecat ușor cele trei puncte. Neînvinși după șase runde, oltenii devin lideri intermediari în campionat. În schimb, Bătrâna Doamnă a terminat meciul cu un singur șut pe poartă și rămâne la cota 4, iar etapa viitoare are o nouă misiune infernală, acasă cu FCSB! (foto: UTA Arad, facebook)

Formații:

Univ.Craiova: Popescu – Vlădoiu (54 Căpățână), Zajkov, Raul Silva (46 Mateiu), Bancu – Crețu, Screciu, Baiaram (75 Danciu) – Isfan (46 Câmpanu), Markovic (62 Kurtic), A.Ivan. Antrenor: Laurențiu Reghecampf

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid – Freitas (63 Carp), Marku – R.Pop (70 R.Stanciu), Fabry (75 Holst), Dumitrașcu (63 Stahl) – Cooper (69 Leidsman). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Bogdan Dumitrache (București) – Radu Ghinguleac (Gherghița – Prahova), Ionel Dumitru (București). Rezervă: Andrei Antonie (București).

Camera VAR: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe), Bogdan Gheorghe (București).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara). Observator LPF: Ion Marin (București).