Andreea Popescu s-a remarcat la Văliug şi în Ungaria. Medalii şi pentru alţi înotători arădeni, la Harkany

Cantonamentul loturilor naţionale de la Izvorani organizat de COSR şi preconizat să se desfăşoare în perioada 1-15 septembrie, nu a mai avut loc din lipsă de fonduri, astfel că Andreea Popescu, 17 ani, CSM Arad – componentă a Centrului Naţional Olimpic de Pregătire a Juniorilor şi multiplu medaliată în acest an la Campionatele Naţionale şi Cupa României – s-a reorientat rapid şi a participat la un concurs internaţional în Ungaria, la Harkany, unde a obţinut două medalii de aur şi una de bronz.

Tot la competiţia din ţara vecină, alţi înotători de la CSM Arad au reuşit să urce pe podium. Înaintea întrecerii din Ungaria, Andreea Popescu a mai concurat şi la “Traversarea Lacului Văliug”, ediţia a XII-a, unde de asemenea s-a numărat printre remarcaţi, cu trei locuri 1 şi un loc 2. Mai jos aveţi rezultatele înotătorilor de la CSM Arad, la cele două competiţii recente:

Concurs internaţional de înot – Harkany Sprint Cupa, Harkany/Ungaria

Au participat un număr de aproximativ 250 concurenți din Ungaria, Serbia și România. De la CSM Arad, sportivii pregătiţi de Daria Barta şi Martin Liptak au obţinut următoarele rezultate:

Hudac Lucas 2009 – 2 loc 1 50 fluture și 50 spate

Ciorgan Luca 2010 – loc 2 – 50m bras

Elisei Ștefania 2008- loc 3 – 50m spate

Moţiu Noemi 2008 – loc 3 – 50m fluture

Ardelean Timeea 2010- loc 2 50m bras

Ștafeta fete 4x 50m liber – loc 3 – Popescu Andreea, Elisei Ștefania, Elisei Daria, Motiu Noemi

Au mai participat: Alexandru Patric, Surdulescu Andrei și Laszlo Robert

Andreea Popescu, sportivă pregătită de profesorul Viorel Bitang a obţinut următoarele rezultate: locul 1 – 50m bras: 35,57, locul 3 – 50m craul: 30.04 şi locul 1 – ştafetă.