Andorra – România 0-2: arădeanul Man a înscris primul gol al naționalei în drumul spre Euro 2024!

România a debutat bine în preliminariile EURO 2024 la fotbal, 2-0 în deplasarea din Andorra. „Tricolorii” sunt pe locul 2 în Grupa 1, după prima etapă, în care s-au mai disputat confruntările: Belarus – Elveția 0-5 și Israel – Kosovo 1-1. Arădeanul Dennis Man, fotbalistul Parmei, a fost cel care a deschis scorul în minutul 35, atunci când a marcat cu capul din centrarea lui Moruțan. În minutul 39, la doar câteva minute după ce a înscris primul gol al naționalei în campania europeană, Man a reclamat un fault dur. Chiar și așa, fotbalistul crescut de UTA a continuat și a jucat în repriza secundă până în minutul 72, când a fost înlocuit de Octavian Popescu.

S-a făcut 2-0 pentru „tricolori” după reușita lui Alibec, din minutul 49. În ultima jumătate de oră, Andorra a rămas în zece oameni, ca urmare a eliminării lui Rebes, din minutul 61, dar România nu a mai reușit să marcheze. Următorul meci al tricolorilor este România – Belarus, pe 28 martie de la ora 21:45, televizat de Prima TV. Tot atunci se mai joacă și Kosovo – Andorra (21:45) & Elveția – Israel (21:45).

ROMÂNIA: 12. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin (6. Băluță, 64), 11. Olaru (14. M. Marin, 64), 10. Stanciu-cpt. (19. Tănase, 78) – 21. Moruțan (17. Dobre, 73), 7. Alibec, 20. Man (22. Oct. Popescu, 73). Selecționer: Edward Iordănescu.

Ştiam că întâlnim un adversar incomod, aşa că ne bucurăm că am reuşit să luăm cele trei puncte. Ne aşteptam la un meci închis, dar e bine că am marcat în prima repriză şi ne-am făcut jocul mai uşor. Eu sunt bine, nu am probleme medicale, ştiam că va fi un meci dur, cu adversari care caută să şicaneze, dar sunt fericit că am reuşit să plecăm cu cele trei puncte din Andorra. Nu mă gândesc să fiu golgheter în preliminarii, vreau să intru în joc şi să ajut echipa. Dar mă bucur că am reuşit să marchez. Ne-am simţit ca acasă pot să spun, le mulţumim suporterilor că vin alături de noi peste tot. Toţi simţim că suntem mai uniţi, suntem o familie. Ne bucurăm că suntem împreună, avem încredere în noi şi sperăm ca peste trei zile să continuăm forma bună şi să câştigăm cu Belarus. Vom pregăti meciul cât putem de bine şi vom da totul„, a spus Man la postul Antena 1.