Ana Barbu a fost sfertfinalistă la Cupa senioarelor. CSM Arad, pe podium cu cei mici la Novi Sad (FOTO)

Miercuri s-a desfăşurat la Dumbrăviţa, în judeţul Timiş, Cupa României pentru seniori la tenis de masă. După ce în prima zi, în competiţia categoriei tineret, CSM Arad s-a ales cu medalia de bronz la feminin, prin Irina Rus (18 ani, componentă a lotului naţional lărgit de junioare al României), cele patru jucătoare ale CSM-ului au obţinut următoarele rezultate la senioare: Andreea Fistyulof, antrenoare-jucătoare, a încheiat pe locul 2 grupa de calificare, 3-1 cu Mădălina Moga şi 0-3 cu Daniela Barzoi, nereuşind accederea pe tabloul principal; Irina Rus, locul 3 în grupa preliminară, 3-1 cu Mara Moca şi 0-3 cu Alina Zaharia şi Lorena Dumitru, rămânând şi ea în afara tabloului principal de 16 jucătoare; Alesia Sferlea, locul 2 în grupă, după 3-1 cu Andreea Ghiroceanu şi 0-3 cu Tania Plăian, dar calificată pe tablou, unde a cedat în optimi în faţa Elenei Zaharia, 0-3; Ana Barbu, calificată direct pe tabloul principal, victorie cu 3-2 la seturi în optimi în faţa Denisei Urîtu, dar înfrângere în sferturi de finală, 0-3 cu Tania Plăian, care avea să şi câştige competiţia, după 3-0 în finală cu Elena Zaharia, jucătoarea de la CSM Bistriţa luându-şi astfel revanşa după înfrângerea în faţa constănţencei, la tineret. Plăian a fost o mare surpriză a întrecerii, ea nefiind direct calificată pe tablou, pentru ca în semifinale să treacă cu 3-2 de favorita principală a competiţiei, Bernadette Szocs (CSA Steaua), care s-a ales doar cu bronzul, la fel ca şi Camelia Mitrofan (Farul Constanţa). La masculin s-a impus Alexandru Manole, de la Victoria Câmpulung, urmat pe podium de colegul de club Alin Spelbuş, pentru ca bronzul să le revină lui Darius Toma, de la CSM Bistriţa şi Cristian Chiriţa, de la CSA Steaua.

Madar, Berki şi Măguran, medaliaţii de la Gewo Cup

Altfel, secţia de tenis de masă a CSM Arad a participat zilele trecute cu cei mai mici sportivi la puternicul turneu internaţional de la Novi Sad, Gewo Cup, din legendara Spensi Arena. La start s-au aliniat 635 de sportivi din Europa. Sportivii noştri, însoţiţi în ţara vecină de antrenorul Cristian Dodean, au obţinut următoarele rezultate: Maya Madar, locul 1 şi aur pe echipe la categoria U10 ani, bronz la individual U10 şi locul 5 la individual U12; Milan Berki, locul 1 şi aur pe echipe la băieţi U10, locul 5 la individual U10 şi locul 9 la individual U12; Daria Măguran, locul 3 şi bronz pe echipe la categoria U12 şi locul 10 la individual U12; Ionuţ Mortasifu, locul 5 la echipe U12 şi locul 17 la individual U12; Angela Morar, locul 9 pe echipe şi locul 18 la individual U12; Norbert Boca, locul 10 la echipe şi locul 18 individual la U15 şi Mihai Şipoş, locul 10 la echipe şi grupe calificare individual, la categoria U15.