Amical spectaculos între România şi Belarus! Utistul Albu nu a debutat încă la naţională

Echipa națională a României a învins în această seară cu 5-3 reprezentativa Belarusului, într-un meci de verificare, disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești. Cu o echipă cu multe surprize și un sistem nou, 3-4-3, România a dominat clar în prima repriză când a marcat de patru ori. În minutul 11, Mitrea a marcat cu capul, din 5 metri, chiar la debut, iar Răzvan Marin a marcat în minutul 20, din penalty. Jocul bun a continuat, iar Nedelcearu (32) și Pușcaș (45) au stabilit scorul primei reprize. După pauză, tot Nedelcearu a marcat, cu un șut din fața porții, în minutul 55. De la 5-0, românii s-au relaxat, iar Belarus a punctat de trei ori. Kendysh, în minutul 63, Bakhars (80) și Klimovich (90) au marcat pentru bieloruși, profitând de gafele din defensiva „tricolorilor”. Mai mult, în minutul 82, Yablonski a ratat un penalty, după ce Lazar a apărat excelent. În primul „11” a fost prezent şi cel mai în formă fotbalist al momentului în Liga 1, arădeanul de la FCSB, Dennis Man, golgheterul la zi al campionatului.

Arădeanul Dennis Man, titular pentru „tricolori”

Mirel Rădoi, care a început cu: Lazar – Nedelcearu, Mitrea, Toșca (46 I.Cristea) – Mogoș (70 Mogoş), Marin (70 Bicfalvi), Nistor, Ganea – Man (56 Alibec), Pușcaș (56 Băluţă), Tănase (56 Maxim), nu l-a debutat şi pe utistul Alexandru Albu, convocat în premieră la naţională. Albu a ajuns abia marţi după amiază la Mogoşoaia, după ce luni seara a fost integralist pentru UTA în meciul cu Gaz Metan, din etapa a zecea a Ligii 1. UTA nu a mai avut de 26 de ani un jucător la prima reprezentativă, ultima oară întâmplându-se pe 16 februarie 1994, când arădeanul Adrian Ungur, golgeterul Bătrânei Doamne din acea perioadă, era prezent în meciul România – Coreea de Sud 2-1. România se pregătește acum pentru meciurile cu Norvegia și Irlanda de Nord, în Liga Națiunilor.