Americanca Keys menţine invincibilitatea Aradului! Coş victorios, cu patru secunde înainte de final

Cu suporterii reveniţi din nou în tribunele Polivalentei, FCC UAV s-a impus aseară cu 68-67 în faţa lui Phoenix CSU Simona Halep Constanța, meci contând pentru etapa a noua a Ligii Naţionale de baschet feminin, marcând coşul victoriei când mai erau doar patru secunde de jucat! Aşa cum au anunţat, oaspetele au venit la Arad să îşi vândă scump pielea şi puţin a lipsit ca ele să câştige acest meci. Arădencele au început bine partida, dar pe parcurs au avut mari probleme împotriva apărării agresive a constănţencelor antrenate de Miroslav Popov. La prima pauză a fost 23-20, după un prim sfert echilibrat, apoi cele două formaţii au alternat la conducere, Phoenix având chiar 30-25 la un moment dat. La pauza mare tabela indica un surprinzător 36-37 şi Aradul îşi amintea parcă de meciul din deplasare cu Agronomia, când a tras din greu pentru victorie. Hadzovic şi colegele sale au ratat mult de la distanță şi nu s-au descurcat în faţa defensivei în zonă a vizitatoarelor şi după un tehnic acordat băncii arădene s-a făcut 40-49! În lipsă de prea multe soluţii, Araujo a încercat totuşi diverse formule și apărarea a început să funcţioneze, pentru un 51-53 la finalul a 30 de minute. În ultimul sfert s-a mers cap la cap, cu Akathiotou readucându-le pe gazde la conducere, după o finalizare dificilă, dar cu Manea eliminată pentru cinci greșeli personale.

Andreona Keys, decisivă pentru „galben-albastre”: a zecea victorie stagională, din tot atâtea meciuri!

Fota şi Mititelu le-au readus pe oaspete în avantaj, 65-67, când mai erau doar două minute până la final. Keys și Hadzovic au adus punctele victoriei pe final, americanca asumându-şi finalizarea cu patru secunde rămase din joc. Victorie smulsă cu multe emoţii, scor final 68-67 și arădencele obţin a opta victorie din tot atâtea meciuri jucate în campionat, urcând pe primul loc! A fost şi a zecea victorie la rând din tot atâtea confruntări, dacă punem la socoteală şi “dubla” din optimile Cupei. Nu s-a mai întâmplat asta de aproape opt ani de zile, din ediţia 2013-2014, când şirul succeselor avea să ajungă la cifra 17. A fost şi ultimul sezon când echipa arădeană juca o finală de campionat. Revenind la disputa cu Phoenix, Andreona Keys a fost coșghetera partidei şi omul decisiv pentru FCC UAV, cu 27 de puncte, iar Tereza Vitulova a terminat în “double-double”, cu 16 puncte și 10 recuperări. Pentru Arad au mai înscris: Hadzovic 12 puncte (7 recuperări, 5 pase decisive), Ghiță 5, Akathiotou 4 puncte și Manea 4. Au mai intrat Mîrne Nagy și Mercea. Pentru Phoenix Constanța au marcat: Fota 18 puncte, Mititelu 15, Hinriksdottir 12, Vega 11, Johnson 6, Rosten 3 și Voica-Nagy 2.

Constănţencele vor revanşa în meciul retur, de luni, ora 12. Aradul trece pe primul loc!

Cele două echipe se vor întâlni și luni, de la ora 12, la Timișoara, meci contând pentru etapa a 22-a. Rămâne de văzut dacă Aradul va avea puterea să îşi continue seria fără greşeală din acest sezon, echipa de la malul mării demonstrând că are potenţial de a face surpriza. Etapa a noua a mai consemnat rezultatele: KSE Târgu Secuiesc – Olimpia Braşov 73-65, Agronomia – Sepsi SIC 42-80, Sirius Tg.Mureş – Rapid 81-44, Univ.Cluj – CSM Târgovişte 61-54 şi Triumf Botoşani –  CSM Alexandria 67-93. CSM Satu Mare a stat în această rundă, prilejuind Aradului ocazia de a trece pe primul loc în clasament, cu 16 puncte, la fel cât are şi Alexandria, dar cu coşaveraj superior. Pe 3 şi 4 se clasează favoritele la titlu din acest sezon, Satu Mare şi Sepsi, ambele cu 15 puncte. Dintre primele patru clasate, doar Alexandria are nouă meciuri disputate, restul de trei bifând doar opt. Aradul va juca însă al nouălea său meci luni, când are şansa de a se desprinde în frunte, chiar înaintea derby-ului din 11 decembrie, de la Sepsi. (foto: FCC Baschet UAV Arad, facebook)