AMEFA LUPTA PENTRU LOCUL 5 IN SUPERLIGA DE POLO

by webeditor

Învinsă în sferturile sezonului de Sportul Studenţesc, AMEFA Arad a început tot cu o înfrângere şi play-out-ul (locurile 5-8) Superligii Naţionale de polo. Elevii lui Cristian Cosma au fost depăşiţi după loviturile de departajare, scor 11-13, de Rapid Bucureşti, într-un meci disputat în Capitală. Deşi au condus după două reprize cu 5-2, arădenii s-au văzut egalaţi pe final, printr-un gol marcat de gazde chiar în ultima secundă! La penaltiuri, Rapid a ratat o singură dată, iar AMEFA de două ori, prin Laza şi Băltean, astfel că bucureştenii s-au impus nesperat, cu 13-11 (1-2, 1-3, 3-2, 4-2, 4-2). Gergelyfi 4, Vancsik 2, Kovacs 2, Băltean, Furj și Grama au marcat pentru trupa lui Cristi Cosma, nevoită acum să întoarcă soarta calificării în următoarele două partide.

Calificarea se decide în week-end, la Arad

Teoretic ne putem califica, dar doar dacă nu facem prostii. Aşa s-a întâmplat la Bucureşti, unde am condus cu 6-3 şi 8-5 şi ne-am văzut egalaţi în ultima secundă. Probleme de lot nu sunt în momentul acesta, ne dorim să facem două jocuri bune şi să ne putem lupta pentru locul 5„, ne-a declarat antrenorul echipei arădene, Cristian Cosma. Se joacă după sistemul “cel mai bun din 3 meciuri”, astfel că accederea în finala pentru locurile 5-6 se decide în week-end, la „Bazinul Delfinul” din Arad: sâmbătă de la ora 18 şi, dacă va mai fi cazul, duminică cu începere de la ora 10. (sportularadean.ro)